Потписивање уговора за „Петрохемију” одложено за јануар
Нафтна индустрија Србије, који је у власништву руског „Гаспромњефта” требало би да преузме „Петрохемију” наредног месеца, јер је потписивање уговора о стратешком партнерству померено за јануар 2022.
Новица Коцић, председник синдиката „Петрохемије” каже да су радници незванично сазнали да је влада донела одлуку да се за 30 дана продужи потписивање уговора.
– Закључак о стратешком партнерству донесен је 18. новембра и ако од тог дана тече рок од 15 дана, то значи да је уговор требало да буде потписан око 6. децембра. Пошто је према нашим сазнањима у међувремену донета одлука да се потписивање пролонгира за 30 дана, нови рок би требало да буде 6. јануар. Не знамо када су ти документи прослеђени стратешком партнеру, јер од дана њиховог пријема тече рок, тако потписивање може да буде и неки дан касније – наводи Коцић.
Председник Србије, Александар Вучић, уочи одласка у Москву крајем прошлог месеца, рекао је да је све договорено да НИС – „Гаспромњефт” преузме „Петрохемију”.
По потписивању уговора НИС би требало да уплати 50 милиона евра и да касније уложи 150 милиона евра у изградњу фабрике полипропилена. Министарство привреде је у септембру објавило јавни позив за стратешког партнера који би докапитализовао „Петрохемију” и заузврат стекао власнички удео од 90 одсто. НИС се једини одазвао овом позиву.
Српска страна је још 2008. када је „Гаспромњефту” продала НИС покушавала да у пакету прода и „Петрохемију”. Од тада до данас ова нафтна компанија је виђена као најпожељнији купац.
Осим „Петрохемије” из Панчева која је у финалној фази продаје, на приватизацију чека још 65 предузећа. У току су тендери за Институт за водопривреду „Јарослав Черни” из Београда, „Технохемију” из Сремске Митровице, „Крушик пластику” из Осечине и „Недељне новине” из Бачке Паланке.
Статус предузећа из портфолија бивше Агенције за приватизацију решава се кроз поступак стечаја или приватизације. У ревидираној фискалној стратегији за наредне три године се наводи да је до октобра 2021. проглашен стечај за више од 310 предузећа, док је 68 приватизовано од краја 2014. Око 36.000 запослених из 357 фирми прихватило је социјални програм. Интензивно се ради на проналажењу решења за још 76 предузећа са готово 28.000 запослених.
Осим „Петрохемије” из Панчева која је у финалној фази продаје, на приватизацију чека још 65 предузећа. У току су тендери за Институт за водопривреду „Јарослав Черни” из Београда, „Технохемију” из Сремске Митровице, „Крушик пластику” из Осечине и „Недељне новине” из Бачке Паланке
Влада Србије усвојила је Стратегију државног власништва и управљања привредним субјектима који су у власништву Републике Србије за период од 2021. до 2027. године као јединствени акт који пружа стратешку визију и упутства у вези са циљевима власничког управљања, циљевима финансијских и јавних политика, као и принципима корпоративног управљања и надзора у складу са међународним стандардима и најбољом праксом.
За предузећа која чине стратешке компаније из портфолија бивше Агенције за приватизацију, решење се налази или кроз приватизационе тендере, или кроз стечај. За саобраћајно предузеће „Ласта” АД Београд изабран је приватизациони саветник још 2019, приводи се крају поступак процене капитала и постоје заинтересовани за приватизацију.
Уз подршку Светске банке дефинисан је акциони план за ЈП ПЕУ „Ресавица”, чије спровођење укључује проналажење решења за затварање економски неодрживих рудника и план рационализације, уз могућност добровољног одласка уз обезбеђена средства за социјални програм и новца за подршку пословању како не би дошло до гомилања доцњи у плаћањима, нарочито према ЕПС-у.
За ХИП „Азотара” је у септембру 2018. проглашен стечај, а након неколико неуспелих лицитација фирма је у мају ове године продата компанији „Промист д. о. о.” док се за „МСК Кикинда” решење тражи у проналажењу стратешких партнера или инвеститора.
За одређени број предузећа у државном власништву се траже стратешки партнери или други модели приватизације, односно спровођење унапред припремљених планова реорганизације.
На сајту Министарства привреде наведено је да је објава јавних позива могућа тек за 12 преосталих фирми. На списку су „Ласта”, ПИМ „Иван Милутиновић”, МСК, „Јат апартмани” на Копаонику, издавачке куће „Просвета” и „Рад”...
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.