Пешачки мост до тврђаве пројекат Новог Сада за идућу годину
Нови Сад – Пред Новим Садом је досад највећи буџет од 36 милијарди и 866 милиона динара. За градоначелника Милоша Вучевића то је „победа свих Новосађана”, којима је он захвалио на буџетском расту у изазовном периоду епидемије.
Акт којим се уређује новосадска каса за 2022. годину усвојен је јуче у градској скупштини, где су представници власти видели предлог једног социјално одговорног и развојног буџета, док такав став не деле и у малобројној опозицији, где сматрају да је буџет предимензиониран, те да се неће остварити високо планирани приходи.
У последњих десет година, на које се осврће градоначелник Вучевић, који је на челу Новог Сада у свом трећем мандату, увећан је за 122 одсто. Према изнетим подацима, буџет је 2012. године износио 16 милијарди и 94 милиона динара. Чак 215 одсто више него тада, сада је намењено за капиталне пројекте – 13 милијарди и 716 милиона динара.
Највећи извор прихода Новог Сада је порез на зараде који треба да донесе, према плану, 11 милијарди и 736 милиона динара.
„То је резултат доласка великих компанија, проширења капацитета домаћих привредника и појаве све већег броја малих предузећа. То показује да расте број запослених и да расту плате у Новом Саду”, нагласио је градоначелник.
Финансираће се, како је најавио, 400 капиталних пројеката, од чега је 206 започето ове године, а биће још 194 нова за предстојећу. Захтевнији пројекти ће ући, напомиње, у план буџета за 2023/24.
„Један од најзначајнијих нових пројеката је пешачко-бициклистички мост између Кеја и Петроварадинске тврђаве, вредан 4,5 милијарди динара. До краја године биће потписан стратешки споразум с покрајинском владом да се тај пројекат финансира од 2022. до 2028. године. За 2022. обезбедили смо 67 милиона динара за пројектно-техничку документацију, расписан је тендер и очекујем да на лето 2022. идемо у пројекат и изградњу. Тражићемо да део финансијских обавеза преузму извођачи, да нађемо партнере који ће моћи грађевински и финансијски да понесу део терета. Потом, ту је пројекат бициклистичке стазе Нови Сад – Футог, дуге 10,5 километара, за шта је планирано 85 милиона динара”, казао је Вучевић новинарима.
У плану је и изградња кружне раскрснице на Булевару цара Лазара код Научнотехнолошког парка, вредна 155 милиона динара, што треба да буде реализовано заједно с покрајином. Такође, та два нивоа власти удружено би реализовала пројекат уређења Алмашког краја, вредан 580 милиона динара.
„Уписали смо 17.000 деце у ПУ ’Радосно детињство’, градимо три нова вртића у насељима Сајлово, Ветерник и Адице, а градићемо и објекат у Улици Мише Димитријевића, где је некад била полицијска станица. Градићемо нову основну школу на Југовићеву, за шта је потребно 652 милиона динара, а 101 милион смо предвидели за следећу годину. С покрајинском владом финансираћемо изградњу фискултурне сале у Гимназији ’Лаза Костић’, а град је за наредну годину определио 71 милион за изградњу сале у ОШ ’Десанка Максимовић’. За проширење вртића у Ковиљу обезбедили смо 114 милиона. Много ћемо улагати и у комуналну инфраструктуру. Радићемо канализацију у Ветернику, потом извориште Ратно острво, као и водовод у Бегечу, за који смо у 2022. планирали 50 милиона”, изјавио је градоначелник Вучевић.
Он је такође рекао да ће бити улагано у градске радне зоне, те да у оквиру републичког пројекта „Чиста Србија”, град има уговорене радове од 27 милиона евра. Тиме ће бити финансирана изградња канализационе инфраструктуре на Ченеју и у Кисачу, биће реконструисана ова мрежа на Лиманима 1 и 2, а у акте тог пројекта ушла је и изградња Централног пречистача отпадних вода.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.