Опозиција упозорава на „заевизам” и по оставци Заева
Специјално за „Политику”
Скопље – Пошто је досадашњи председник Владе Северне Македоније Зоран Заев и формално упутио оставку председнику Собрања Талату Џаферију, који је јуче констатовао оставку пред посланицима овог законодавног тела, Стево Пендаровски, председник државе, може да поступи по уставним овлашћењима и кандидату за премијера додели мандат да састави владу. Према политичкој логици, то ће бити Димитар Ковачевски, нови лидер партије СДСМ. По Уставу РСМ, именовање новог премијера догодиће се у року од 20 дана по пријему мандата од председника државе.
Иако је након изгубљених локалних избора Зоран Заев најавио оставке на обе функције – и партијску и премијерску – оставку на премијерску дужност формализовао је тек прекјуче. На чело партије дошао је Ковачевски, који је учествовао у креирању нове и стабилне парламентарне већине. Захваљујући подршци албанске партије Алтернатива, формирана је већина која би могла да одржи власт до краја мандата, још две и по године.
Улазак у ЕУ остаће примарни стратешки циљ Северне Македоније. Нови премијер радиће и на јачању добросуседских односа и снажењу иницијативе „Отворени Балкан”. И на унутрашњем и на спољном плану биће суочен с бројним политичким баријерама, које задиру и у глобалне стратешке циљеве. Нису занемарљиви ни сукобљени унутарпартијски интереси.
Међу првима који су одбили да буду у новој влади налази се потпредседница владе и министарка одбране Радмила Шекеринска, чију је област председник државе похвалио у свом експозеу. Она је пре локалних избора изразила неслагање с политиком Заева, указавши на пропусте које народ не опрашта, што се и потврдило на локалним изборима. Међу великим изненађењима је и став потпредседника владе Николе Димитрова, који је потписник Преспанског договора као министар иностраних послова. И је одбио наставак политичке каријере у влади коју ће предводити Ковачевски.
Опозиција, на челу с ВМРО-ДПМНЕ, нову владу види као тело којим ће управљати Заев, називајући њено управљање „заевизмом”. Опозиција се активно бори за ванредне парламентарне изборе, који би се могли догодити средином идуће године, како би се, тврде, спречио криминал у држави и омогућио перспективни пут Северне Македоније.
Пендаровски и Заев имали су различите погледе на многа политичка питања. Председник се у свом експозеу није освртао на регионалну иницијативу „Отворени Балкан”, што се очекивало барем у делу који се односи на добросуседске односе. И поред тога што ову иницијативу подржавају САД, које су стратешки партнер РСМ, Пендаровски није дао подршку Заеву за ову иницијативу, која за сада обухвата Србију, Албанију и Северну Македонију. Чак је и ЕУ променила став, бар по речима комесара Вархељија, који је позвао Подгорицу, Сарајево и Приштину да се прикључе „Отвореном Балкану” и буду корак ближе ЕУ.
Нова влада Северне Македоније, сасвим сигурно, деловаће у тешком тренутку – суочена са здравственом, енергетском и политичком кризом. Будући да је председник државе отворено нагласио да је постојало неслагање с политиком Зорана Заева, јасно је да ни Ковачевски неће добити подршку председника државе ако ту политику настави, а врло је извесно да хоће.
Уколико се ово предвиђање обистини, Пендаровски би могао да буде санкционисан од стране партије која га је, као независног кандидата, подржала на изборима. Једна од могућности је и импичмент председника у Собрању, јер парламентарна власт има већину, а опозиција би то могла да подржи као шансу за ванредне председничке и парламентарне изборе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.