Српска започела процес повратка на изворни Дејтон
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Закључци Скупштине РС од 10. децембра о повлачењу Републике Српске из правосудних институција БиХ биће спроведени у наредним недељама, најавили су званичници тог ентитета. То се односи пре свега на повлачење из заједничког тела које бира судије и тужиоце – Високог судског и тужилачког савета (ВСТС) БиХ, на чији се рад годинама износе бројне примедбе, и то не само из Бањалуке.
„У Уставу БиХ не пише да БиХ има право на суд и тужилаштво. То значи да је неуставно, и ако се неко позива на парламент, онда би морао да објасни две ствари. Једна је да високи представник не може бити предлагач парламенту и друга, ако у Уставу пише да БиХ нема право на правосуђе, како је могуће да парламент БиХ крши Устав и донесе такав закон”, пита Милорад Додик, српски члан Председништва БиХ.
Он каже ће Српска у јануару донети сет закона којима враћа правосуђе у своју надлежност. Наиме, планирано је реуспостављање таквог ВСТС на нивоу ентитета. Додик најављује и суспензију ингеренција Суда БиХ и Тужилаштва БиХ на територији РС, након што су по налогу тих институција почела саслушања политичара и изузимање документације из странака и институција у Српској. Реч је о истражном процесу који је започело тужилаштво због наводног напада на уставни поредак. Због опредељења Српске да реуспостави властито тело за избор судија и тужилаца у том ентитету, као и започетог процеса враћања осталих уставних ингеренција, из Сарајева траже да странци зауздају Додика, или ће, како је рекао хрватски члан Председништва БиХ Жељко Комшић, то урадити они.
Професор међународних односа на ФПН у Бањалуци Жељко Будимир изјавио је за бањалучке медије да су опасне Комшићеве поруке, а не политичка борба Српске за оно што јој је дато Уставом. Представници Бошњака тврде да је потезима РС угрожен мир, а од тужилаштва траже да процесуира званичнике тог ентитета због „подривања Устава”. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров оценио је као неосноване изјаве да су активности РС претње миру, те указао да се „превазиђена институција високог представника претворила у извор проблема”.
„Забринути смо због невиђеног пада нивоа међуетничког дијалога и поверења у земљи током целог постконфликтног периода. Према нашем мишљењу, то је повезано с интензивирањем споља подржаних покушаја ревизије дејтонске етно-административне архитектуре у корист унитаризације и централизације БиХ на штету уставних овлашћења конститутивних народа и ентитета”, рекао је Лавров за „Ослобођење”.
Скупштина РС је почетком месеца повукла сагласност на успостављање заједничких органа БиХ у области одбране, правосуђа, индиректних пореза и најавила доношење закона у републичком парламенту којима ће ингеренције за те области бити враћене на ентитетски ниво. Из Сарајева минулих недеља долазе политичке претње, али ништа не указује на то да у бошњачкој политичкој елити постоји спремност за разговор, који је РС затражила, нудећи пре доношења коначних одлука шансу да се три народа договоре о решењима која би за све била прихватљива. Председник ВСТС БиХ Халил Лагумџија рекао је да је добио безрезервну подршку за рад ВСТС од Јохана Затлера, шефа Делегације ЕУ, и Кетрин Кавалец, шефице Мисије ОЕБС-а.
На оптужбе да Бањалука наводно подрива уставни поредак, из РС одговарају да немају намеру да крше Устав, већ управо супротно. Српски представници у законодавним институцијама у БиХ – председник Скупштине РС Недељко Чубриловић, некадашњи председници парламента Српске и председавајући оба дома Парламентарне скупштине БиХ из Српске – потписали су јуче у Бањалуци изјаву о непристајању на кршење Општег оквирног споразума за мир у БиХ и одбрани демократских вредности и начела парламентаризма у БиХ. У изјави коју је парафирало петнаестак потписника наводи се да су неприхватљиви досадашњи облици интервенције међународних представника, који су учињени супротно мировном споразуму, па се њихове последице одбацују као израз противправног и недемократског деловања. Подсећа се, између осталог, да су представници међународне заједнице 25 година кршили људска права, нарушавали уставно уређење БиХ, наметали законе, и тиме разбили сваку прилику за развој пријатељских односа међу народима. У изјави се изражава спремност за дијалог са свим странама и позива на разговор. Чубриловић је рекао да су потписници изјаве забринути за актуелне политичке процесе у БиХ и подсетио да су наметнути закони високих представника и преношење надлежности на ниво БиХ били мимо Устава.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.