Разврставање отпада под земљом
Да подземни контејнери нису отишли у историју и да ће и убудуће имати једну од главних улога у разврставању и рециклажи отпада показују и дугорочни градски планови. Према тим плановима које је усвојила Скупштина града, подземни контејнери биће постављени на свим централним општинама да би суграђани имали могућност да одмах разврставају отпад. У подземне контејнере моћи ће да бацају одвојено мешовити отпад од онога намењеног за рециклажу попут стакла, папира, картона, метала и пластике. До сада су планови предложени за Стари град, Савски венац и Врачар, а недавно и за Нови Београд. У наредних десет година у Новом Београду би на 643 локације требало да се угради више од 2.700 подземних контејнера.
– Постављање контејнера за рециклажни отпад представља приоритет града када је реч о унапређењу система управљања отпадом, а израда плана је први у низу корака увећања селекције и рециклаже отпада. Предност у централним зонама биће управо у постављању тих контејнера за рециклажу јер то ће побољшати еколошко стање у престоници, а и омогућиће свим корисницима комуналних услуга да селектују отпад – кажу у Секретаријату за заштиту животне средине који је покренуо израду овог плана утемељеног на два закона – Закону о управљању отпадом и Закону о комуналним услугама, а проистекао је из Стратегије управљања отпадом за постављање подземних контејнера за селекцију и рециклажу отпада до 2029. године и Локалним планом управљања отпадом града Београда од 2021. до 2030.
Основни циљ ове стратегије јесте да се реши проблем отпада на месту настајања и да се повећа искоришћавање отпада за рециклажу.
– Према нашим проценама, у Новом Београду би требало поставити 2.647 подземних контејнера. Али пошто је распоред мрежа подземних инсталација (вода, струја, гас, телекомуникације, топловод…) и саобраћајница такав, постоји могућност да се угради њих 2.740 укључујући постојећа 453 за комунални и рециклажни отпад – рекли су у секретаријату.
Када је реч о Старом граду, план је да у наредних десет година на овој општини буде укупно 835 подземних контејнера на 160 локација, на Савском венцу 855 на 246 места, а на Врачару 609 на 155 локација.
За сада је ово део плана, али реализација зависи од неколико фактора – будуће изградње одређених објеката, близине саобраћајница, али и здања и површина под заштитом… На основу тога одређиваће се и такозване микролокације где би подземни контејнери могли да буду изграђени.
И остале централне општине добиће ову врсту плана, а један од циљева је, како кажу у секретаријату, да се усаврши и апликација која би сваком суграђанину омогућавала да зна где и како може да одложи отпад предвиђен за рециклажу која има своју предност у односу на третирање осталог комуналног отпада јер представља могућност поновног коришћења отпадног материјала који могу да се користе више пута као метал, стакло и папир.
Предности подземних контејнера у односу на друге посуде за отпад су у томе што су они већи, што се празне два пута седмично и то углавном ноћу када има мање саобраћаја, што из њих не цури садржај у околно земљиште, из њих се не расипа смеће нити се шире непријатни мириси.
Аферa и хапшења
Првих 155 подземних контејнера у граду постављено је 2010. године. Али наредне године у септембру испливала је афера око набавке 1.800 подземних контејнера. Тада је посао набавке контејнера незаконито додељен фирмама „Блок” и „Благојевица”. Због незаконите набавке контејнера, али и посла уређења простора око контејнера који никада ове две фирме нису урадиле, „Чистоћа” је претрпела штету од око двеста тридесет милиона динара. Због ове афере пет особа је било ухапшено.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.