Министар апеловао да Шпанци једу мање меса и тако избегну еколошке последице
Ако будемо јели мање меса то може да буде кључно за ублажавање негативних ефеката климатских промена, a може да заштити и туристичку индустрију од које у великој мери економски зависимо. Ово је поручио Алберто Гарсон, министар задужен за потрошачка питања у шпанском парламенту.
Према његовим речима, Шпанци морају да схвате колико је негативан утицај месне индустрију на животну средину, нарочито у случају говедине која се гаји на мегафармама. Зато министар сматра да би грађани требало да поведу рачуна о својим прехрамбеним навикама.
Како је за Гардијан објаснио, људи најчешће за ефекат стаклене баште везују аутомобиле и превоз, сматрају да су они главни загађивачи, а најмање упиру прстом у месну индустрију. Такође, министар каже и да је географски положај Шпанију ставио у рањиву позицију што се тиче климатских промена, као и да је та земља у опасности да заувек нестане у облику какав нам је данас познат.
„Ако се одмах не покренемо, климатске промене неће бити једини проблем. Биће то трострука криза у којој ће доћи до губитка биоразноликости, загађења и климатских промена”, рекао је министар Гарсон истичући да би то био крај за Шпанију.
Гарсон каже да Шпанци не треба у потпуности да једу месо, али би требало да прихвате сугестије и једу мање.
“Екстензивна пољопривреда је еколошки одржив начин узгоја говеда и има велики удео у деловима Шпаније као што су Астуриас, делови Цастиље, Андалузије и Екстремадура. То је одрживо; оно што није нимало одрживо јесу те такозване мегафарме у којима има и до 10 000 грла. Оне загађују земљиште, воду и на крају продају то неквалитетно месо”, објаснио је министар Гарсон.
Он је указао и да постоји извештај који је показао 20 сточарских компанија одговорно за више емисија гасова него Немачка, Британија или Француска.
Просечан Шпанац поједе више од килограма меса недељно, иако државна агенција за храну препоручује људима да једу између 200 и 500 грама. Такође, недавно је представљен и податак да Шпанија троши више меса од било које друге земље ЕУ.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.