Пољски председник Дуда ставио вето на контроверзни закон против независне ТВН
Председник Пољске Анџеј Дуда ставио је данас вето на контроверзне измене медијског закона о ограничењу страног капитала ван Европске уније, које би натерале америчког власника пољске телевизије ТВН да прода свој већински удео.
„Узео сам у обзир одредбе пољско-америчког Споразума о привредним односима из 1991. године, као и фактор медијског плурализма. Делим мишљење већине земљака да нам сада нису потребни даљи спорови и јабука раздора са савезником”, казао је председник у ванредном обраћању.
Дуда је саопштио да би ступање тзв. лекс ТВН на снагу значило оштар спор са САД и америчким власником, будући да је инвестиција компаније Дискавери у ту пољску телевизију са националном фреквенцијом тешка милијарде долара.
„Не кријем да ни у ком случају нисам хтео да га потпишем. С обзиром на моје озбиљне замерке на те измене разматрао сам да ли да их пошаљем на Уставни суд или вратим Сејму, дакле ставим вето. Одлучио сам се да их вратим Сејму”, казао је Дуда.
Пољски председник упозорио је да је за Пољаке то да поштују уговоре и споразума питање части и да иако сматра да су извесна ограничења страног капитала у медијима у реду, да Сејм мора да води рачуна да не доноси законе који ће деловати ретроактивно и да ако дође са новим изменама оне морају да обавезују само оне који тек улазе са својим капиталом у медије, како би сви знали тачно под каквим условима улажу.
„Ако смо склопили споразуме онда морамо да их поштујемо. Ако их будемо поштовали можемо да кажемо да смо часни. Желим да савезници тако гледају на Пољску”, казао је Дуда.
Председник је такође упозорио посланике Сејма да евентуалне поновне измене којима би се ограничио страни капитал у медијима донесе тек након шире расправе са опозицијом а да никако, како су пољски посланици владајуће странке учинили гласајући о вету Сената, не повређују пословник и да не крше прописани поступак за гласање, преноси Бета.
Измене закона које су у случају Пољске уперене против једног јединог медија, јер других таквих са власништвом ван ЕУ у земљи нема, ТВН критичне према властима, у власништву америчке компаније Дискавери, усвојио је у августу Сејм пољског парламента али их је одбацио у септембру Сенат а наишле су и на жестоке реакције из САД и ЕУ да пољске власти по мађарском моделу насилно преузимају независне медије и угрожавају слободу говора.
За то да Сејм прегласа вето шефа државе неопходно је 276 од 460 посланика у Сејму што је већина коју владајућа странка Право и Правда не може никако да обезбеди.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.