У Египту дигитално одмотана мумија стара 3.500 година, научници фасцинирани
Научници из Каира дигитално су „одмотали” мумифицирано тело фараона Аменхотепа откривајући тако врло интересантне детаље о њему.
Како наводи Сахар Салем, радиолог која је учествовала у откривању мумије, подаци до којих су истраживачи дошли говоре да је фараон имао уску браду, мали нос и коврџаву косу. Посебно је нагласила, пише Дејли мејл, да је одушевљена чињеницом да је при одмотавању открила да фараон и после 3.500 година има запањујуће добре и очуване зубе.
Фараон Аменхотеп је до сада био једна од ретких краљевских мумија коју није било могуће одмотати. Салем је са својим тимом користила технологију тродимензионалног скенирања, а резултати које су добили су фасцинатни. Осим чињенице да је његово тело добро очувано после толико времена, откривен је и раскошан накита с којим је он сахрањен.
„Имао је отприлике 35 година када је умро. Био је висок 169 центиментара и имао је сјајне зубе. У одећи је имао 30 амајлија и јединствени златни појас са перлама”, рекао је Салем.
Аменхотеп је био други краљ из 18. династије и трон је преузео након смрти свог оца Ахмоса. Оригинална гробница Аменхотепа никада није пронађена. Откривен је 1881. године на локалитету у Луксору где су сакривене мумије краљева и племића, а тренутно се налази у Египатском музеју у Каиру. Египтолози до сада нису отварали и одмотавали ову мумију, јер је како пишу медији, била добро очувана и са многим цветним декорацијама. Сада је, тврди Салем, створена потпуно нова прилика за истраживаче да открију доста тога о овом древном египатском владару.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.