Дипломатија уз подршку носача авиона
БОН - Иако предстоји читав низ преговора како би се смирила напетост између Русије и Украјине, Сједињене Државе су ипак „за сваки случај” оставиле носач авиона „Хари С. Труман” у Медитерану, пише данас „Дојче веле”.
Носач, тачније читава група бродова која прати амерички носач авиона „ Хари С. Труман”, требало је да продужи у воде Блиског истока, али је амерички министар одбране Лојд Остин наредио да остане у Средоземном мору.
Један службеник Пентагона је изјавио да „та промена одсликава поновну нужност трајног присуства у Европи”, додајући да је „неопходно на тај начин загарантовати савезницима и партнерима наш ангажман у колективној обрани”.

Како наводи „Дојче веле”, источне чланице НАТО-а су изузетно забринуте због значајног гомилања руских јединица на граници према Украјини, а шири се и страх да би Русија могла да нападне суседну земљу, иако Москва негира да има такве планове и одбацује све критике.
Међутим, дипломатија је у међувремену ипак почела да делује и договорен је читав низ сусрета. За 10. јануар је у Женеви договорен састанак између представника САД и Русије како би почели разговоре о деескалацији сукоба, два дана касније је планиран и сусрет представника НАТО и Русије у Москви, а већ сутрадан, 13. јануара, предвиђено је „саветовање” представника Организације за европску безбедност и сарадњу и Русије.
Брисел, међутим, негодује због чињенице да се разговори пре свега воде између Москве и Вашингтона.
„Ако Москва, као што је најављено, од јануара жели да разговара о безбедносној архитектури и о гаранцијама за безбедност, то онда није тема која се тиче само Америке и Русије”, изјавио је представник ЕУ за спољне послове Жозеп Борељ за немачки лист „Велт”.
Он је додао да Европска унија мора да присуствује тим преговорима, јер, како наводи, преговори имају једино смисла ако су тесно координисани и ако у њима учествује и ЕУ, преноси Танјуг.
„Ми не желимо да будемо само посматрачи које остављају по страни, док се одлучује преко наших глава”, поручио је Борељ.

Иако ће то што САД остављају носач авиона у Средоземном мору Русија без сумње да прогласи за „провокацију”, та одлука Пентагона мање почива на војној сили само једног носача авиона, оцењује „Дојче веле” .
Она се, како је оцењено, може тумачити и жељом да, кад већ расте напетост, Вашингтон жели да „држи прст на обарачу” како криза не би постала још већа због евентуалне самосталне акције неке поједине чланице НАТО, јер је очигледно да су балтичке земље, а нарочито Пољска веома нервозне.
Истовремено, и из Немачке допиру иницијативе које би лако могле додатно да погоршају ситуацију. Тако се рецимо будући лидер опозиционе Хришћанско-демократске уније Фридрих Мерц заложио за то да Немачка „размисли” о испоруци оружја Украјини како би била спремна за самоодбрану.
Исто се чује и из неких кругова у садашњој владајућој коалицији, а уочи избора један од лидера Зелених, садашњи министар привреде Роберт Хабек, залагао се за војну помоћ Кијеву.
Међутим, за амбасадора Русије у Берлину Сергеја Нечајева тако нешто је апсолутно неприхватљиво.
„Војна помоћ Украјини је, с наше тачке гледишта, апсолутно штетна и погрешна. Сви кораци у том смеру били би контрапродуктивни”, изјавио је амбасадор.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.