Грађанске иницијативе: Ограђујемо се од предложеног Нацрта закона о волонтирању
Удружење Грађанске иницијативе саопштило је данас да се ограђује од предложеног Нацрта закона о волонтирању јер не жели да даје легимитет фингираном учешћу цивилног друштва у доношењу тог правног акта.
У отвореном писму Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, председници Владе и члановима радне групе за израду Закона о волонтирању, Грађанске иницијативе су навеле да се, као и већина других организација цивилног друштва, које су иницирале усвајање важећег Закона о волонтирању, већ деценију залажу за његову измену или усвајање новог.
„Од усвајања и почетка примене закона смо исказивали своје незадовољство како конкретним решењима у закону, тако и самим концептом од кога је законодавац пошао, третирајући волонтирање, не као друштвену вредност, већ као бесплатан рад, уз додатно пренормирање, које је волонтирање свело на административни процес. Из тог разлога смо исказали интересовање за учешће у Радној групи за анализу ефеката Закона о волонтирању, којој је потом поверен задатак израде Нацрта новог закона”, наведено је у писму.
Додаје се да то удружење „са жаљењем констатује да начин, на који је ресорно Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања водило тај процес, доводи у питање легитимитет Радне групе и учешћа цивилног друштва у њој”.
„Састанци Радне групе су заказивани у нереално кратким роковима, материјали за састанке нису достављани благовремено, што је онемогућавало конструктивну дискусију о предложеним решењима и сводило рад на пропису на подношење писаних прилога”, навело је то Удружење.
Додаје се да је уз то, председавајућа представница Министарства за рад на састанцима упућивала јавне поруке да Нацрт закона мора бити спреман у што краћем року” и поред мањка консензуса чланова о неким кључним питањима.
У писму је наведено да је након последњег састанка Радне групе 29. новембра, који је оставио многа важна питања отворена, члановима Радне групе 6. децембра без објашњења послат Нацрт закона о волонтирању у коме се налазе решења о којима није било речи на претходним састанцима, и дат рок од 48 сати да се о њему изјасне.
Након тога, као је наведено, актуелни Нацрт закона о волонтирању је дат на јавну расправу без састанка на коме би њени чланови расправљали о предложеним решењима.
Јавна расправа поводом Нацрта је потом, како је истакнуто, расписана за период новогодишњих празника, од 24. децембра до 13. јануара, а обавештење о стручном скупу на коме би нова решења била представљена јавности је послато у петак, за догађај чије је одржавање планирано одмах следећег понедељка.
„Наведено стање представља само један од многих показатеља тога како се у Србији у процесу доношења закона приоритет даје брзини доношења у односу на активну и темељну расправу о предложеним решењима”, наведено је у писму. На примеру, како је наведено, недавно актуелних Закона о референдуму и народној иницијативи и Закона о експропријацији се могло видети какве последице може да има доношење закона у нетранспарентном и непартиципативном процесу.
„Интерни рокови државне управе нису и не могу бити оправдање за компромитовање интегритета процеса доношења прописа, а цивилно друштво мора бити активан учесник у том процесу, а не 'смоквин лист' којим се прикрива спровођење изабране политике извршне власти”, оцениле су Грађанске иницијативе, преноси Бета.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.