Жене проговориле о насиљу
За свега неколико дана више од 15.000 жена које су биле жртве психичког, физичког и сексуалног насиља поделило је своје трауматично искуство на друштвеним мрежама под хештегом „нисам пријавила”. Ову лавину признања покренула је пријава насиља коју је поднела девојка једне познате личности на коју полиција није реаговала.
Случај је доспео у јавност када је њена рођена сестра Нина Стојаковић на „Твитеру” објавила да полиција није хтела да узме њену изјаву, већ је девојку послала кући уз објашњење да „нема доказа да ју је неко тукао” и савет да „иде кући и проба да све заборави”. Након њене приче хиљаде жена су под хештегом „нисам пријавила” писале о разлозима због којих нису поделиле своју причу о насиљу.
Са прве стране Неке од њих имале су страх од осуде околине, друге су стрепеле да ће повредити ближње, треће су се стиделе и имале доживљај да су саме криве за оно што се догодило, а неке су се плашиле да ће чланови њихове породице узети правду у своје руке.
И док број ових болних исповести расте из дана у дан, представнице Аутономногженскогцентрапозивају све оне који руководе институцијама задуженим да реагују у случајевима насиља да прочитају исповести жена под хештегом „нисам пријавила”, како би у оквиру своје институције унапредили поступање и кажњавали одговорне за непоступање. Оне наглашавају да је обавеза и одговорност свих да знају са чиме се жене, девојке и девојчице које пријављују насиље суочавају и да имсвојимпоступцима не отежавају када скупе снагу и храброст да насиље пријаве. Упитана због чега је важно да жене с неким поделе своје трауматично искуство,макар то било и преко хештега „нисампријавила”,психологАутономног женског центра Тања Игњатовић, одговара да нас искуство које нисмо поделили и „обрадили” спречава да живимо живот пуним капацитетом и имамофункционалне емотивнеидруштвене односе с другим особама.
– Не мора насиље да се пријави полицији, нити да се прича подели са психологом. Довољно је да постоји једна особа од поверења која нам верује и може нам помоћи. Ако наставимо да самиживимо с траумом, свака ситуација и сваки однос који личи на онај у ком смо доживели насиље може да нас доведе у ситуацију да немамо контролу над преплављујућим сећањима. Морамо имати на уму да многе особе ћуте како не би повредиле своје ближње, неке имају страх да ће се чланови њихове породице физички обрачунати са онима који су им нанели зло, а неке се плаше да им ни полиција неће помоћи јер су свесне да су многе жене пријављивале насиље, а институције система нису реаговале. Због тога ова кампања „нисам пријавила” позива и на одговорност полицију, тужилаштво и суд – наглашава Игњатовићева. Додаје да ће 2021. која је почела признањем глумице Милене Радуловић, анаставила сепризнањемглумице Данијеле Штајнфелд и завршила кампањом „нисам пријавила” остати упамћена као година почетка краја ућуткивања жена.
–Свешто се догодило у претходних 365 дана мора да доведе до тога да се породице отворе и буду спремне да чују шта се десило њиховим мајкама, кћеркама, сестрама и унукама. Неке од њих нису имале поверење да испричају своје приче ни родитељима ни ужој породици, без обзира на то да ли су билежртве насиља као девојчице или одрасле жене. Некима које су преживеле „само” сексуално узнемиравање или психолошко насиље било је потребно време да и саме разумеју да то јесте насиље, али ни тада се никоме нису обраћале јер су знале да ће наићи на неразумевање и умањивање трауме – уверава Тања Игњатовић.
– Неке су ћутале из страха за свој живот, знајући да је насилник на позицији моћи или има везе с моћницима. Оне нису пријавиле насиље институцијама јер нису имале поверења у њих. А неке које су проговориле нису наишле на подршку и заштиту полиције, центара за социјални рад, медицинских установа, тужилаштва и судова која је законом прописана. Жене нису ћутале, већ су вековима биле ућуткиване.Тај зид тишине је сада пробијен, а наша је дужност да им будемо подршка – закључује психолог Аутономног женског центра.
МУП. Поступање полиције било је у складу са законом
Поводом објава на друштвеним мрежама да полиција није реаговала на пријаву насиља коју је поднела једна девојка, из МУП-а Србије су се огласили саопштењем. „Л. Ц. је полицијском службенику сертификованом за поступање по Закону о спречавању насиља у породици рекла да је дошла у полицију да се информише и упозна са правним процедурама како да пријави насиље које је трпела од бившег емотивног партнера током везе која је окончана у октобру, а које ниједном није пријавила, што је провером кроз евиденције и установљено. Додала је да са бившим партнером од прекида везе није била у контакту. И поред тога што Л. Ц. није поднела пријаву против њега, полиција је о свему обавестила надлежно Прво основно јавно тужилаштво”, саопштено је из МУП-а.
Повереница: Твит покренуо револуцију
Жене су се охрабриле, више не ћуте о насиљу и не треба да ћуте, изјавила је јуче повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић. Она је за РТС нагласила да није неочекивано да један твит, нарочито у условима актуелне здравствене кризе, покрене читаву револуцију. „Можемо ово назвати револуцијом, којој је било крајње време”, оценила је повереница.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.