Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Танасковић: Долазак папе у Србију био би вишеструко користан

(Фото Бета/АП)

Универзитетски професор, књижевник и бивши дипломата Дарко Танасковић изјавио је да није сигуран да ли је дошло време да поглавар Римокатоличке цркве папа Фрања посети Србију, али да би је, како наводи, можда могао посетити и да би његов долазак био вишеструко користан.

Танасковић је за подгорички портал „Борба” рекао да је папа Фрања једини до сада који би, под одређеним прецизно договореним условима, могао доћи у посету Србији и да таквог после њега вероватно задуго неће бити.

Он је то рекао у одговору на питање да ли је дошло време да римски папа посети Београд и како гледа на тај евентуални чин, напомињући да то говори без икаквог прејудицирања било чега, јер за то, нема довољно информација, а ни компетенције.

Истиче да његово лично мишљење о овој изузетно контроверзној теми није нарочито битно и указује да „није тајна да је главна препрека доласку наследника на катедри Светог Петра неспремност Српске православне цркве да га позове, иако и међу нашим јерарсима у том погледу постоје нијансирани ставови”, преноси Танјуг.

„Разлози за резервисаност наше цркве су познати и схватљиви. А папа своје посете увек сматра и државним и пасторалним, што је у логици двојне, духовне и световне природе његовог врховништва”, појашњава Танасковић.

Дарко Танасковић (Фото А. Васиљевић)

Подсећа да је папа Фрања недавно боравио у православној Грчкој без црквеног позива, али и без демонстративног противљења Атинске архиепископије.

Тежиште његове мисије, напомиње Танасковић, било је хуманитарно, повезано са односом према мигрантима, али се у општем смислу и извинио због историјских огрешења католика о православну браћу у Христу, што се у Грчкој првенствено везује за страшно крсташко разарање Константинопоља 1204. године.

„Али, српска негативна искуства са Ватиканом и, посебно, Католичком црквом у Хрватској, другачија су и, што је веома битно, свежија, а у одређеном виду трају и данас. На државном нивоу у последње време је дошло до убрзавања дипломатске динамике у билатералним српско-ватиканским односима, министар спољних послова Никола Селаковић посетио је Свету Столицу, а његов колега, секретар у Државном секретаријату за односе са државама Пол Галагер у неуобичајено кратком року узвратио му је посету, да би пре неколико дана и утицајни прелат Винченцо Паља био примљен у Влади Србије”, навео је Танасковић.

Коментари28
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

mile
Ako moze neko da mi objasni cemu to visegodisnje agitovanje da papa dodje u Srbiju? Cemu? Zasto? Zar on nema dovoljno katolickih zemalja koje treba da obidje i u kojima nije bio nego bas mora u Srbiju gde ga ogromna vecina naroda ne zeli. Ja prvi. Ne vidim nijedan razlog njegove posete. Mi smo dva sveta. Njihov jedini i primarni cilj ostaje unijacenje pravoslavnih, bio i bice. I sve ovo kazem uz svo postovanje katolika u Srbiji. Zaista ne znam sto bi on dolazio ovde
СЛОБОДАН
"Светолик Ранковић"морали би знати да је Грчко, Бугарско и Румунско православље тзв. "разводњено православље" јер су под притиском Енглеза, после Руско турског рата, добили немачке принчеве за краљеве. Врло брзо су променили и православни календар па тако данас славе Божић - 25. децембра.
Gentilhomme Vieille Canaille
Moze , pod uslovom da prizna Genocid u Jasenovcu .
Боривоје Банковић
Могуће је да би Србија имала неку корист од те посете, а могуће је и да не би. Међутим било би сврсисходно да је у чланку наведено и да је господин Танасковић носилац ватиканског ордена Великог крста и Великог крста Малтешког витешког реда за војничке заслуге.
Иларион Михајловић
Прво да све ставимо у оквир правних постулата Ватикана, пре него што се бацимо у излив емоција. Римокатоличка црква свако тло на које ступи нога римског поглавара сматра за своју територију. Односно територију која је под Ватиканом. Дакле, ако нога римског папе ступи на тло Србије, Ватикан сматра да је СПЦ признала поглаварство Рима. Ако Срби желе то и ако желе да православље нестане на овом подручју и да се трансформише у некако римо-источно католичанство, онда папа може да крочи на тло Србије.
Биџа из лијане
Ово је тачно.
Светолик Ранковић
@Дипломирани политиколог "...папа Фрања недавно боравио у православној Грчкој без црквеног позива, али и без демонстративног противљења Атинске архиепископије..." Ово Вам доказује да нисте у праву, и да је и у Грчку дошао као световни представник Ватикана, а не као верско лице.
Прикажи још одговора

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.