Формирана је највећа зона слободне трговине на планети
У Европи се мање зна да је првог дана ове године настала највећа зона слободне трговине на свету - Свеобухватно регионално економско партнерство (РЦЕП) која обухвата практично све земље Далеког истока и трећину становништва планете.
Како пише Дојче веле, РЦЕП обухвата практично све земље источније од Индије, од Кине и Индонезије па до Јапана, Аустралије и Новог Зеланда. То је подручје на којем се ствара тридесетак одсто глобалног БДП-а, што значи 23,17 хиљада милијарди евра и покрива готово трећину становништва планете.
Поређења ради, америчка зона која се протеже од Канаде до Мексика обухвата 28 одсто светског БДП, док Европска унија чини неких 18 одсто.
Економиста Ролф Лангхамер, некадашњи потпредседник Института за светску економију из Кила рекао је да РЦЕП није посебно дубок споразум, али да има прегледна правила и да се углавном тиче производње. Ту су сад јасна правила о међусобној трговини, интелектуалном власништву и патентима, интернет-продаји и тржишној утакмици, али нема толико речи, о за многе земље региона осетљивим питањима тржишта услуга, посебно финансијског сектора.
(Фото EPA-EFE/WALLACE WOON)
Лангхамер сматра да ће тај нови споразум чланицама помоћи у економском расту, њиме ће временом нестати око 90 одсто царина које се наплаћују у размени региона која је још 2019. била волумена од 2,3 хиљаде милијарди долара.
Процена трговинске службе Уједињених нација каже да ће се самим ступањем на снагу овог споразума регионална размена скочити за 42 милијарде долара годишње. Али, Лангхамер каже да је споразум малтене кројен по мери Кине. „РЦЕП ће омогућити Кини бесцарински приступ кључним тржиштима као што су Јапан и Јужна Кореја док ће јој истовремено осигурати увоз (сировина и полупроизвода) из земаља АСЕАН-а за њене велике производне капацитете”.
Јер иако су и Јапан и Јужна Кореја још од почетка учествовали у привредном успону Кине, с друге стране Кина уопште нема билатералних и тек ограничених трговинских споразума с тим државама које су јој трећи и пети по величини трговински партнери, преноси Бета.
Шта би могао значити РЦЕП одлично показује случај Индије - и она је испрва учествовала у формирању ове зоне слободне трговине, али готово у последњи час се 2019. повукла јер се уплашила да ће њено тржиште бити преплављено јефтиним производима из Кине.
Немачки економиста објашњава да је и ово трговински споразум који, као што је то и иначе, пре свега користи онима који су већ сад велики и економски моћни, утолико се он исплати и развијеним земљама као што су Јапан или Јужна Кореја, али остале земље су већ и по слову споразума остале кратких рукава.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.