Празнични туристички бум извлачи мршаву корона годину
Сјајна слика Београда послата је у свет у новогодишњој ноћи, уверен је Горан Весић, заменик градоначелника, који је већ изнео и цифре па тако тврди да је, према проценама, у Београду било око 100.000 туриста. Колико je берићетно стартовала година сведочи и много већи број нула у бројци која се односи на зарађени новац од гостију.
– У просеку њихов боравак у нашем главном граду траје око три и по дана, а дневно потроше између 300 и 350 евра. Процењено је да смо зарадили око 100.000.000 евра од Нове године, што је велика „финансијска инјекција” за Београд. То није све отишло у градску касу, штавише најмање је ту отишло, али је суштина да су новац добили хотели, ресторани, музичари, радње, продавци сувенира… – рекао је Весић за телевизију Хепи.
Прецизне статистике о броју гостију минулих дана у нашем граду знаће се крајем јануара, каже Миодраг Поповић, директор Туристичке организације Београда, који разлог за оволику посећеност види у томе што је Београд, уз Будимпешту, један од малобројних градова који су успели да се изборе за спектакуларан, али ипак безбедан дочек. Пред саме празнике приватни смештај био је попуњен, а заузетост капацитета у хотелима била је, процењује, око 80 одсто.
– Видећемо коначне резултате, али у сваком случају то ће сигурно одскакати од бројки које су обележиле „мршаву” годину вируса корона. Показало се ко смо и где смо, и јасно је да из целе ове ситуације излазимо јачи него што смо ушли. Београд је и раније био светска атракција у туризму, али две тешке године ми смо пребродили тако што смо се потрудили да радимо промоције широм планете, а у међувремену, у време пандемије, „родиле” су се и неке нове атракције, као што је „Кула Београд”. Други су много више погођени од нас и требаће им више времена да се од свега опораве – истиче Поповић.
Очекивања су оправдали сви пријатељи града, како гости из региона тако и Турци, Руси, Кинези... Било је гостију из целе Европе, а репортаже бележене у току новогодишње ноћи као једине жалбе туриста наводиле су само то што немају довољно времена да у цугу обиђу све лепоте нашег града. Милиони људи видели су ватромет из Београда јер је приказиван на свим светским телевизијама – каже Весић, а хрватски „Вечерњи” пренео је речи Београђана који су се похвалили да је овај светлосни спектакл био бољи него и у Дубаију.
Људима из других култура свакако су занимљиви и наши православни обичаји, попут Божића и предстојеће Српске нове године, па се тако неки од њих већ могу видети како разгледају бадњаке и остале наше симболе. Странаца су и после Нове године пуни и кафићи и шеталишта, али Поповић изгледа не би да урекне било каквим спекулацијама о томе каква ће посећеност бити у време предстојећих празника.
– Сад су сви имали слободно, а код нас се лако улазило у земљу. Али све оно што се дешава показало је да не можеш никад ништа да предвидиш. Спремиш се, учиниш најбоље што можеш, а онда неке околности које не зависе од нас одлуче. Зависи све то и од ситуације у земљама из којих гости долазе, од саме могућности да дођу до овде јер, ево, видите шта се дешава са авио-превозом (због оболевања особља отказани су бројни летови)... Ја сам оптимиста, али важно је да тај оптимизам буде умерен – истиче Поповић и додаје да се нада успешној туристичкој години јер гости нису ризик будући да сви они и те како морају да испоштују услове уласка у нашу земљу.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.