Напад на амерички Конгрес је био напад на Владу
ВАШИНГТОН – Годину дана после насилног упада присталица бившег председника Америке Доналда Трампа у комплекс Конгреса, тадашње дипломате, као и аналитичари, оцењују да демократија у тој земљи и даље трпи последице тих догађаја. Како се наводи, 6. јануара 2021, испред Конгреса и унутар тог здања, уживо су се преносиле сцене хаоса без преседана у савременој америчкој историји.
Хиљаде присталица тадашњег председника Трампа, који је недељама лажно тврдио да су избори покрадени, насилно су упале у Капитол у покушају да спрече потврду резултата председничких избора и победу Џозефа Бајдена.
У најгорем нападу на Конгрес од грађанског рата преминуло је пет особа, троје демонстраната и два полицајца. Десетине полицајаца су рањене, неки претучени сопственим оружјем - док су четворица, која су бранила Капитол, касније извршила самоубиство.
Дугогодишњи амерички дипломата и бивши амбасадор у Србији Мајкл Кирби живи недалеко од Капитола. У разговору за Глас Америке подсећа да је пре догађаја 6. јануара, транзиција власти у Америци увек била мирна, чак и за време грађанског рата.
„Био сам тужан и шокиран. Читав живот у својој професији залагао сам се за демократију, јер када изгубите требало би да се захвалите својим бирачима и кажете збогом. Истакнете да се надате најбољем за земљу. Видео сам да је све што се догађало било супротно томе. И то је било тужно и застрашујуће”, истиче Кирби, преноси Бета.
Кирби је сагласан са оценом да је демократија у Америци угрожена, брине да би насиље могло да се понови јер не верује да су извучене поуке из догађаја 6. јануара, али наводи и да је оптимиста.
„На свима нама је да се боримо да успемо да би наша демократија функционисала”, рекао је.
У данима и недељама после напада, амерички Конгрес био је опасан високим оградама иза којих су патролирале хиљаде припадника Националне гарде.
Трамп, кога многи сматрају одговорним за напад, опозван је у Представничком дому, али ослобођен оптужби у Сенату. Подигнуте су и оптужнице против стотина изгредника од којих су неки осуђени и на вишегодишње затворске казне.
Данас, ограда и резервиста нема, али ни националног консензуса о 6. јануару. Према анкетама, више од 90 одсто демократа сматра да је то био напад на владу, с чим је сагласно само 29 одсто републиканаца.
Истраживање показују да се мање од половине републиканаца сећа напада Трампових присталица као веома насилног или екстремно насилног.
Поверење у изборни процес, барем међу присталицама Републиканске странке, такође је озбиљно нарушено, а у бројним америчким државама се уводе закони којима се, према оценама активиста, гуше бирачка права уочи избора за Конгрес 2022. и наредних председничких избора.
Према анкетама, убедљива већина Американаца сматра да су демократија и владавина права у опасности.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.