Божићни пријем у Загребу, Пленковић обећао да ће истрајати на нормализацији односа између Хрватске и Србије
ЗАГРЕБ – Хрватски премијер Андреј Пленковић предводио је држвну делегацију на традиционалном божићном пријему у организацији Српског националног вијећа и том приликом, уз честитке за Божић, поручио да ће Хрватска истрајати на нормализацији односа са Србијом, као и на томе да српска мањина у Хрватској буде респектована и да партиципира у политичком животу ове земље.
Пленковић је присутне на божићном пријему поздравио традиционалним поздравом „Мир Божји, Христос се роди” и истакао:
„Када гледам на укупно постигнуће парламентарне већине која даје тон хрватском друштву с политичким представницима српске мањине који су, с осталим мањинама, представници владајуће већине, могу рећи да смо се и пре кризе водили идејом да смањимо поларизацију у друштву, учинимо кораке поштовања, разумевања, пијетета и истине, али исто тако да будемо окренути будућности и сарадњи”.
Тај политички оквир, према речима премијера Пленковића, оснажен је у другом мандату и манифестира се у свему што радимо. „Пазимо да не дижемо тензије, него да их спуштамо. Гледамо да не остављамо проблеме који су се акумулирали годинама, него да их решимо дијалогом и сарадњом и то на целој територији Републике Хрватске”, навео јеј Пленковић.
Истакао је да је та врста политике дијалога и уважавања је стандард испод којег се више не сме и неће моћи ићи.
„Не виде то сви на овај начин како га видимо ми, али ћемо истрајати на томе. Истрајаћемо на обнови Баније након разорног потреса, као и на проналаску свих несталих особа у Домовинском рату, истрајаћемо на процесуирању свих који су починили ратне злочине јер они не застаревају, истрајаћемо на нормализацији односа између Хрватске и Србије као и на томе да српска мањина у Хрватској буде респектована и да партиципира у политичком животу управо онако како то ми радимо”, рекао је Пленковић, јавља Танјуг.
Јер, поручио је, ово није само наша хрватска кућа, него је и европска кућа са својим вредностима и постигнућима.
„Због тога у времену Божића позивам све да томе дате свој допринос и постанете део мозаика бољих односа да чинимо живот у Хрватској бољим за све”, навео је премијер.
Пријем је одржан у атријуму Српске православне опште гимназије „Катарина Кантакузина Бранковић” у Загребу.
На пријему су се окупили чланови, пријатељи, сарадници и симпатизери СНВ-а, као и представници хрватског државног врха, који је предводио Пленковић, известио је портал хрватског недељника Новости.
У делегацији су били председник Сабора Гордан Јандроковић, потпредседник владе Борис Милошевић, министарка културе и медија Нина Обуљен Коржинек и минисар спољних послова Гордан Грлић Радман.
Пријему је присуство градоначелник Загреба Томислав Томашевић.
Божићни благослов, уз ломљење чеснице, уделио је патријарх српски Порфирије.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.