„Близаначка епидемија” - истовремено јављање короне и грипа, још није потврђена у Србији
У Републици Српској и Хрватској забележени су први случајеви флуроне, комбинације грипа и вируса корона, па је питање дана када ће се овај опасни „дуо” појавити и у Србији. Уколико се то догоди, пацијенти ће бити изоловани у болницама и добиће посебне терапије јер је битно лечити обе болести како не би дошло до тешких компликација обољења. Проблем је што је експлодирао број оболелих од ковида 19 и што ће из дана у дан расти број заражених, а уједно су у циркулацији два соја вируса грипа. Стручњаци страхују да би велики број оболелих од короне и грипа могао додатно да преоптерети здравствене установе.
Професор др Александра Кнежевић, са Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду, каже за „Политику” да стручњаци на Институту „Торлак” добијају узорке за испитивање грипа, као и да истовремено раде испитивање истих узорака и на корону.
– До сада није потврђен случај флуроне. Грађане највише буни то што имају симптоме короне, па раде тестове неколико пута и негативни су, а заправо морају да знају да сада циркулишу разни респираторни вируси. Ту су грип, параинфлуенца, аденовируси… Ако некога мало боли грло и кашље без повишене температуре, нека сачека дан-два да види како се развија ситуација и ако крене висока температура, онда треба да иде код лекара. Ако неко кија и кашље два дана без других симптома и то прође, онда не мора да посети доктора – наглашава др Кнежевић.
Како за наш лист истиче инфектолог професор др Жарко Ранковић, врло је могуће да ће се ускоро овај проблем појавити и код нас, мада је врло ретко да особу „погоде” два таква вируса. Обично се код вирусних болести дешава да један вирус преовладава. Један је доминантан, као што је сада случај с короном, па испада као да других инфективних болести нема.
– Међутим, ако дође до појаве флуроне, јако је тешко утврдити да се ради о две инфекције, јер се у клиникама не ради свим пацијентима тест на вирус грипа. И код пацијената који се јаве због респираторних симптома у ковид амбуланту, и имају позитиван налаз на корону, они би били бележени као ковид пацијенти и не би их сврставали у оне с грипом. Тешко би се доказало да имају и инфлуенцу. Иако имам радно искуство од 40 година, не бих се усудио да кажем са сигурношћу да ли неко има грип или ковид јер су симптоми обе болести слични, посебно када је реч о омикрон варијанти ковида 19. То су кијавица, главобоља, кашаљ, повишена температура, бол у мишићима. Уколико дође до судара два вируса, посебно би били угрожени старији људи с хроничним болестима. Једини излаз је вакцинација против обе болести – додаје др Ранковић.
С друге стране, професор др Радан Стојановић, клинички фармаколог с Медицинског факултета у Београду, каже да још није сасвим јасно каква ће бити клиничка слика оних који добију „близаначку епидемију”, како се другачије назива флурона, и да све треба помно пратити.
– Још нема протокола лечења за такву болест. То је нешто ново. Ми имамо препоруке за једну и другу болест, али је битно водити рачуна о комбинацији лекова. Симптоми обе болести су исти, али не знамо да ли ће клиничке слике бити тешке, како ће то изгледати код вакцинисаних и од короне и од грипа, како ће деловати на старије људе… – истакао је др Стојановић.
Први случај флуроне ове сезоне oткривен је у Израелу пре недељу дана, и то код породиље у болници у израелском граду Петах Тиква. Заражена жена је била невакцинисана и против короне и против грипа, али је имала само благе симптоме и отпуштена је из болнице у добром стању. Израелско министарство здравља истражује случај и покушава да утврди да ли би комбинација два вируса могла да изазове озбиљније симптоме.
Стручњаци упозоравају да истовремена зараза грипом и неким другим респираторним вирусима слаби тело и имуносистем.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.