„Заставина” пушка из уметничке радионице продата за 25.000 евра
Крагујевац – У Атељеу за ручно гравирање и резбарање „Застава оружја” већ скоро пола века се праве најбоље и најскупоценије пушке у овом делу Европe. За то су заслужни највештији пушкари најстарије фабрике оружја на Балкану која је почела с радом давне 1853. године. Реч је о посебно одабраним и нарочито надареним мајсторима који индустријски произведено оружје претварају у уметничке предмете, с тим да пушке и пиштољи нимало не губе употребну вредност. Ручно обрађено оружје је изузетан поклон који се дарује државницима и пословним партнерима, а поједини примерци су на слободном тржишту достигли цену од које може да се заврти у глави.
‒ Радимо и по поруџбини и за слободно тржиште, по сопственој идеји, а вредност оружја процењује фабричка комисија. Цене се обично крећу око пар хиљада евра, мада су поједини примерци процењени и на 10.000 евра. Све зависи од тежине задатка и материјала које користимо у обради. Најскупљи је био „Заставин” карабин 375 ХХ, који је продат за чак 25.000 евра. Рађен је у злату и сребру. То су наше чувене лукс варијанте – објашњава пословођа Владан Вучковић.
„Заставин” атеље за ручну обраду оружја основан је почетком седамдесетих година прошлог века. Био је то пионирски подухват тадашњег руководства и неколицине талентованих мајстора који су послати на обуку у фабрику оружја у Сулу у (Источној) Немачкој.
‒ На пут у Сул 1977. године кренули су Радивоје Лазић, Драгомир Милојковић, Ранко Бабић и Зденко Перхинек. То су први „Заставини” гравери и резбари, наши велики учитељи. Данас је само Драгомир жив. Не смем да заборавим ни Мишу Окиљевића који је у Крагујевцу први почео да се бави ручном обрадом оружја, а занат је на уметнички ниво подигао Новица Прокић, самоуки мајстор невероватног талента чији су радови донели светску славу нашој радионици – наводи Вучковић.
Машине за обраду дрвета и метала одавно су измишљене, довољно је притиснути само један тастер да би се добила жељена слика, али се „Заставини” мајстори не одричу заната и традиционалног алата с којим успевају да направе непоновљива дела.
‒ Наш једини алат су чекић и ножићи, али је најтеже осмислити слику. За то је потребан и таленат за цртање. Од 88 радника који су се 1996. године јавили на конкурс за гравере и резбаре, у атеље смо примљени само нас четворица. Пре тога сам радио као бравар у штанцерају. Основни елементи заната се уче за годину, две, али за правог мајстора је потребно десет година рада. Зато је ово посао за сталожене, стрпљиве, мирне људе који дуго могу да држе концентрацију. За једноставније гравуре потребно је десетак дана, али неки примерци оружја, са оригиналном идејом, раде се и по годину дана. Мој најбољи рад је „Заставина” пумпарица за коју ми је било потребно шест месеци. Та пушка, са дуборезом у сребру, продата је за 2.850 евра – каже Радослав Терзић.
За поузданост и прецизност ручно обрађених пушака и пиштоља задужен је Радосав Миленковић који је у „Заставин” уметнички атеље дошао 1994. године, када је у радионици било 30 мајстора.
‒ Мој задатак је да одаберем најбоље оружје које силази с производне линије и да га поново проверим након што гравери и резбари заврше свој посао. Пушке и пиштољи из атељеа су поуздани и прецизни као и оружје које се прави у самој фабрици. Нажалост све нас је мање. Када сам ја дошао, средином деведесетих, у радионици је било 30 врхунских мајстора, сада нас је само петорица. Уз нас су ту још Емилијан Антонијевић и Милан Благојевић, као и Радослав Јеремић, начелник сектора у оквиру којег радимо. Потребни су нам млађи радници, наследници, штета би било да се атеље угаси – поручује Миленковић.
Осим пушака и пиштоља, у „Заставином” атељеу се обрађују и бајонети, као и амбалажа за оружје. Једна „Заставина” пушка коришћена је на снимању култног филма „Ловац на јелене”, а последњи подаци сведоче да је ручни рад крагујевачких гравера и резбара и данас на цени. Уметнички обрађено оружје ове године су на поклон добили неки мађарски министри, премијер Буркине Фасо, пословни партнери фабрике војне опреме „Миле Драгић” из Уједињених Арапских Емирата, а председник Србије Александар Вучић је посебно украшен „Заставин” карабин даривао краљу Бахреина.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.