Запослени у Хрватској народној банци трговали хартијама банака, укључујући актуелног гувернера
ЗАГРЕБ - Хрватску тресе нови финансијски скандал након открића да су запослени у Хрватској народној банци (ХНБ), која надзире рад привредних друштава у финансијском сектору, трговали хартијама од вредности (ХоВ) банака.
Више од 40 запослених у ХНБ је трговало у последњих 20 година вредносним хартијама банака, објавио је портал Индекс, додајући да је забележено укупно више од 400 трансакција у вредности већој од десет милиона куна (1,3 милиона евра).
Позивајући се на увид у документацију историје трансакција Централног клириншког и депозитарног друштва (СКДД), Индекс тврди да се међу онима који су у последњих 20-ак година трговали хартијама банака налазе и актуелни гувернер ХНБ Борис Вујчић, његова заменица Сандра Шваљек, бивши вицегувернери, актуелни и бивши директори унутар ХНБ-а, и други запослени у централној банци.
'Реч је о досад највећој афери унутар банкарског система, а чини се да ће последњу реч имати страни регулатори попут Европске централне банке (ЕЦБ), те Европског надзорног тела за банкарство (ЕБА), јер све упућује на то да се ради о казненом делу злоупотребе повлашћених информација, као и нечему што ЕЦБ строго забрањује”, пише у тексту.
ХНБ обавља надзор банака прикупљањем и анализом извештаја и информација и континуирано прати пословање банака. Запослени ХНБ-а, како се објашњава, у одређеном тренутку тако располажу информацијама о пословању банака које нису доступне јавности и на темељу којих онда могу да доносе одлуке о трговању ХоВ тих истих банака о којима имају повлашћене информације.
У тексту се наглашава да ЕЦБ, чији је ХНБ члан, строго забрањује запосленима трговање било каквим вредносним папирима банака, и поставља питање 'зашто то онда раде у ХНБ-у?', и то водећи људи који сасвим сигурно знају каква су правила њихове челне институције, ЕЦБ, и сасвим сигурно су упознати с казненим делом трговања повлашћеним информацијама.
Напомиње се такође да чак и у Етичком кодексу самог ХНБ-а стоји да запослени не би требало да тргују хартијама од вредности банака које надзиру.
На питање Индекса о тој пракси, из ХНБ-а су рекли да је према Закону о ХНБ забрањено трговање деоницама банака гувернерима, вицегувернерима и извршним директорима, али да им, на пример, није забрањено трговање обвезницама тих истих банака.
Додали су даље, да ће и то забранити од марта ове године, преноси Танјуг.
Индекс истиче да је редакција добила негативан одговор на питање да ли су у ХНБ до сада имали случајеве недозвољеног трговања ХоВ банака, а када су их суочили с конкретним именима запослених у централној банци, датумима и називима вредносних хартија којима су трговали, добили су одговор да ће 'на бази података које смо им доставили направити додатне анализе'.
Поводом открића Индекса огласили су се поједини хрватски политичари и функционери.
Шеф СДП-а Пеђа Грбин је написао на Фејсбук налогу да 'ова ситуација итекако доводи у питање јесмо ли с оваквим људима на челу ХНБ-а, који су спремни на лов у мутноме ради властите зараде, као држава спремни за улазак у еврозону'.
'Разрешење и санкционисање одговорних за ову свињарију је минимум минимума којег очекујемо!”, написао је Грбин.
Анте Самодол, бивши шеф Хрватске агенције за надзор финансијских услуга (ХАНФА), рекао је да је у целој ствари најтужније инсистирање ХНБ-а на разликовању обвезница и деоница - као да купци и деоница и обвезница не очекују принос и као да код куповине обвезница нема сукоба интереса.
Он је изразио скепсу поводом могуће истраге због основане сумње за казнено дело трговања повлашћеним информацијама и манипулације тржиштем капитала.
„Искрено, након случаја Цредо банке од 22. новембра 2011, кад је Савет ХНБ-а донео одлуку о присилној ликвидацији Цредо банке, а дан после, 23. новембра ујутро блокирао рачун банке, да би га послеподне у два наврата одблокирао и покупио сав новац с рачуна банке, ја у 'институције' више не верујем, рекао је Самодол.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.