Шта чека нову владу Северне Македоније
Специјално за „Политику”
Скопље – Природа и политика, на самом почетку ове године, исцрпљују грађане Северне Македоније и не омогућавају им да у миру прославе верске празнике. Политички потреси се ионако не смирују, а сада се десио и онај природни. Земљотрес са епицентром у близини Битоља, на десетак километара од македонске границе према Грчкој, код места Флорина, јачине 5,8 степени Рихтерове скале – уздрмао је целу земљу, причинивши велику материјалну штету, срећом, без људских жртава.
Са друге стране, политички потреси који захватају ширу регију – Северну Македонију, Грчку, Бугарску и Албанију – премда нису мерљиви на Рихтеровој скали, толико су учестали да стварају расцепе које је све теже спојити. Последњи велики удар догодио се у престоници Северне Македоније током редовних локалних избора, на којима је поражена владајућа партија, што је покренуло лавину догађаја.
Пораз на локалним изборима натерао је премијера Зорана Заева да поднесе оставку и преда палицу новом мандатару – Димитру Ковачевском, који је преузео и лидерску позицију у партији СДСМ. Стабилизацију државе Ковачевски ће покушати да постигне кадровским променама, пре свега у влади. Обећан је прогрес и на унутрашњем (висина просечне плате 500 евра и повећање пензија) и на спољном плану (решавање односа са Бугарском, која блокира евроинтегративни пут Северној Македонији, без компромисног решења у вези са македонским идентитетом и језиком). Земља остаје на курсу који је зацртао први председник Македоније Киро Глигоров. Досад је тај циљ само делимично реализован – променом имена државе и Устава РСМ је постала чланица НАТО-а. Ковачевски верује да ће ова партија и ова влада одржати мандат до краја, још две године. Приоритет у овом периоду биће, свакако, припајање ЕУ.
Ковачевски ће у новом кабинету, поред кадра из коалиционог састава из партије ДУИ, сачувати министра иностраних послова Бујара Османија, чији ће рад појачати нови потпредседник Владе Бојан Маричић, координатор за интеграцију РСМ у ЕУ. На место министра правде доћи ће професор Правног факултета Никола Тупанчевски. Министар полиције остаје Оливер Спасовски, али уместо Радмиле Шекерински на место министарке одбране биће постављена Славјанка Петровска.
Наиме, Ковачевски уводи измене у влади само у кадровима СДСМ (на 10 позиција), док се кадрови партије ДУИ неће променити, што је незванично и био услов највеће албанске парламентарне партије када је Заев поднео оставку. Будући да је тада доведена у питање парламентарна већина и пад ове власти, власт је ојачана албанском партијом Алтернатива, која је добила три министарска места и 50 директора из својих редова у јавним предузећима, за четири гласа, којима је формирана парламентарна већина.
Нови састав Владе Ковачевски је предао Собрању. Његово изгласавање се планира пре 18. јануара. Тог дана се очекује сусрет у Скопљу новог премијера Северне Македоније Димитра Ковачевског и бугарског премијера Кирила Петкова. Обојица су за решење бугарско-македонског спора, али их у том ставу раздваја „хитност” доношења решења. Ковачевском се жури у ЕУ, а Петков је за решење, али без журбе. Има пуно спекулација око њиховог првог сусрета, а врло је вероватно да ће решење изнедрити њихова проамеричка оријентација, утемељена на Харвардском универзитету. Сусрет ће се догодити на дан када се обележава 30 година откако је Бугарска признала независност ове државе под тадашњим уставним именом – Република Македонија.
Решење овог спора важно је не само за Северну Македонију већ и за Албанију, а затим и за Србију. „Бугарски вето је неоснован, Албанија и Македонија треба заједно да почну преговоре”, рекао је председник Албаније Илир Мета у интервјуу за дебатну емисију ТВ 21, у Скопљу.
Успех Новака Ђоковића, уз кога је неподељено био и македонски сусед, у неравноправној борби са читавим државним системом Аустралије – даје наду да је чистим срцем и јаким уверењима могуће превазићи све препреке.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.