Курти пркоси САД и ЕУ
Срби на Косову и Метохији желе да се изјасне на референдуму и траже основна права, која сви имају – да им се омогући да на њега изађу, нагласио је јуче председник Српске листе Горан Ракић након састанка председника Србије Александра Вучића с представницима Срба с Космета. Претходно су ЕУ и земље Квинте Приштини упутиле позив да омогући Србима на КиМ да остваре право гласа на сутрашњем референдуму о уставним променама, односно „да остваре своје право гласа на изборима и изборним процесима у складу са овом устаљеном праксом”, а влада Албина Куртија саопштила је да одбија тај захтев.
„Установљена пракса је била лоша пракса којом је страним илегалним структурама дозвољено да слободно делују у нашој земљи”, поручио је Кутријев политички саветник Јетон Зулфај у одговору немачком амбасадору у Приштини Јорну Родеу, који је објавио заједничку поруку Квинте и ЕУ. Курти је, међутим, најавио одржавање хитне седнице косовске скупштине за данас после подне. Горан Ракић је изразио очекивање да Приштина послуша земље Квинте, које су поручиле да референдум мора да се одржи на КиМ и да ће ЕУ у недељу показати своје право лице – да ли су позиви Приштини „само празна прича”.
Он је новинарима након састанка с председником Србије пренео да је разговор дуго трајао јер су теме биле озбиљне и тичу се Срба на КиМ, а најважнија је свакако била сутрашњи референдум. „Надамо се и још увек верујемо ЕУ, не желимо да губимо поверење... Видећемо у недељу и да ли ће испунити обећање”, рекао је јуче Ракић. Нагласио је и да не може са сигурношћу да каже да ли ће Брисел испунити своје обавезе, али да је референдум питање пута уласка у ЕУ. „Ово је нешто што ЕУ тражи од нас”, додао је Ракић. Како је рекао, Срби захтевају од Европске уније да пређу с речи на дела јер су, каже, доста причали, обећавали, а Срби им веровали, верујући у пут у ЕУ. „У недељу ће ЕУ показати своје право лице – да ли су за ЕУ пут, за прикључивање Србије унији или је то само празна прича. Зато је и одговорност ЕУ већа”, поручио је Ракић.
Он је рекао да су Срби спремни и желе да изађу на референдум, и позвао све сународнике да што масовније изађу на гласање и одлуче по својој савести и нахођењу. „Срби који живе на КиМ не траже ништа осим основних људских права, да се изјашњавају, да бирају и да буду бирани. То није нешто што други немају, то су загарантована људска права”, рекао је Ракић.
Убрзо након тога Курти, председница привремених институција Вјоса Османи и председник косовске скупштине Гљаук Коњуфца, који су претходно одржали састанак с амбасадорима Квинте – Француске, Немачке, Италије, Уједињеног Краљевства и САД – поновили су став да отварање бирачких места Србије на Косову представља кршење косовског устава. Истовремено, из Куртијевог Самоопредељења позвали су албанског премијера Едија Раму и албанску дипломатију да делују да обуздају „провокативне покушаје Србије против Косова”. Челници власти у Приштини устврдили су и да ће Срби с двојним држављанством имати право да гласају у складу с међународним стандардима и праксом, а то значи поштом или у тзв. канцеларији за везу у Приштини, што фактички значи да имају статус дијаспоре у другој држави. Тиме су потврдили да ће Приштина наставити с кршењем Бриселског споразума и досадашње праксе, која је на КиМ спроведена и у случају избора за Скупштину Србије 2020. године, да гласање организује ОЕБС. Такав захтев Београд је ОЕБС-у упутио и у случају сутрашњег референдума.
Амбасадори Квинте после јучерашњег састанка с челницима власти у Приштини нису давали изјаве, али је амерички државни секретар Ентони Блинкен касно прексиноћ упутио писмо премијеру привремених институција у Приштини у којем изражава наду да ће његово лично лидерство дати нови импулс дијалогу Београда и Приштине тако што ће се придржавати раније преузетих обавеза, избегавати реторику која подиже тензије, промовисати транспарентност и укључити се у преговоре с неопходним фокусом, креативношћу и хитношћу. Блинкен је истакао да САД верују да је дијалог Београда и Приштине уз посредовање Европске уније најбоље место за нормализацију односа и додао да Вашингтон у том циљу блиско сарађује с партнерима из ЕУ.
А потпредседник Српске листе Далибор Јевтић је, након састанка с председником Вучићем, казао да је ситуација тешка посебно на југу Космета, у местима где Срби чине већину. „Немогућност одржавања референдума биће нешто што ће додатно створити тензије које нису потребне. Нажалост, имамо на делу стварање тензија на различите начине. Због тога је одговорност на представницима међународне заједнице и чекамо њихов одговор и следећи корак”, казао је он. На питање да ли мисли да ће бити одржан референдум, Ракић је казао да је велика одговорност на ЕУ, посебно на земљама Квинте.
„Ако оне траже од Куртија и приштинских власти да се референдум одржи, а не буде га било, онда је питање шта ће Брисел даље предузети. До сада је ЕУ била нема. Сада су издали саопштење у којем позивају да се организује референдум. Видећемо шта ће урадити и након тога ћемо повлачити своје потезе”, најавио је он. Горан Ракић је, на констатацију да Приштина дозвољава одржавање референдума путем поште или у канцеларији за везу, казао да Срби нису грађани другог реда и да желе да имају сва права која имају и Албанци. „Срби не траже ништа посебно осим права која уживају сви. Нека се референдум одржи као и до сада уз посредство Еулекса и ОЕБС-а. Позивамо да се они укључе и отворе бирачка места”, поручио је Ракић.
Блинкен: Дуго одлаган споразум о узајамном признању
Амерички државни секретар Ентони Блинкен у писму Албину Куртију поновио је да нерешени односи Београда и Приштине остају главна препрека чланству и пуној интеграцији у европске и евроатлантске институције, што је, како је рекао, „заједнички циљ САД и Косова”. „Као пријатељ и партнер Косова, САД се радују заједничком раду на пуној примени агенде председника Бајдена за наше односе, укључујући јачање владавине права, заштиту мањинских права, промоцију економског раста и обезбеђење дуго одлаганог споразума између Косова и Србије са фокусом на узајамном признавању”, написао је Блинкен, преноси „Косово онлајн”, позивајући се на „Репортери”.
Навео је да су односи између САД и власти у Приштини „укорењени у заједничким демократским вредностима и посвећености сувереном и независном Косову”. Блинкен је поручио Куртију да обрати пажњу на постизање споразума о електричној енергији на северу КиМ и напредак у постизању заједничких циљева у вези с несталим особама. Додао је да је „у интересу Косова да та питања буду решена и брзо доведу до компромисног решења, како би могла да служе као основа за даљи напредак ка свеобухватној нормализацији”.
„Подршка судским одлукама, посебно онима које се односе на мањинска права, имала би такође позитиван ефекат и у складу је с приоритетима ваше владе за јачање владавине права”, сматра Блинкен. Он у писму позива Куртија да блиско сарађује с америчким амбасадором у Приштини Џефријем Ховенијером и специјалним представником САД за западни Балкан Габријелом Ескобаром јер обојица имају пуна овлашћења да се баве тим питањима. „Спремни смо да помогнемо Косову да постигне заједничке циљеве”, закључио је Блинкен.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.