Њујоршког градоначелника брат чува од расиста
За две недеље, колико је на власти, нови њујоршки градоначелник суочио се с једним од највећих пожара у граду и притисцима просветних синдиката да затвори школе, као и са критиком партијских колега и оптужбама за непотизам, између осталог и због тога што је на високо место у полицији поставио брата.
Ерик Адамс, други афроамерички градоначелник у историји Велике јабуке и члан Демократске странке, дошао је на функцију почетком године и увелико је бачен у ватру. Прошлог викенда је у овом граду избио најгори пожар у последњих неколико деценија, па је у вишеспратници у Бронксу настрадало 19 станара, међу њима деветоро деце, јавио је АП. У првим данима 2022. нова њујоршка влада ухапсила је и 17 чланова бруклинске банде, од којих су већина малолетници.
Адамса, некадашњег полицијског капетана, сачекао је и јак талас омикрона, превлађујућег соја вируса корона који се шири лакше и брже од ранијих варијанти. Његови сарадници поделили су становницима пола милиона брзих тестова на корону и најавили новчану помоћ за болнице да би могле да помогну огромном броју заражених пацијената. Док се тек устоличени први човек Велике јабуке труди да одржи обећање да ће школе радити, синдикати просветних радника траже од њега да уведе наставу на даљину. И градски службеници захтевају да раде онлајн, али је Адамс истакао да не подржава још једно закључавање, јер „неквалификовани радници не могу да раде од куће”. Употребивши израз „неквалификовани радници”, њујоршки градоначелник је наљутио страначку колегиницу и левичарску конгресменку Александрију Окасио Кортез.
„Кад кажете да је неки радник неквалификован, то је мит који одржавају богати да би оправдали нехумане радне услове, изостанак здравственог осигурања и ниске плате”, твитовала је конгресменка.
Александрија Окасио Кортез, која је рођена у Бронксу, а у Конгресу представља гласаче из Бронкса и Квинса, није подржавала Адамса за градоначелника, верујући да би прогресивније демократе биле бољи избор. Адамс је одговорио да је требало да каже „слабо плаћени радници” уместо израза који је употребио, али је и напао партијску колегиницу и казао да је она „полицајац за речи” и да само може да се нада да ће „једног дана бити савршен као његови критичари”.
А критичара има. Адамс је на једну од највиших позиција у градској полицији поставио брата, бившег полицајца, који ће водити рачуна о безбедности градоначелника. На бројне прозивке за непотизам, Адамс је изјавио за Си-Ен-Ен да му је „потребан неко коме може да верује” да га штити од белачког супремационизма и злочина из мржње.
Спорна су и нека друга именовања. Градоначелник је за једног од својих заменика именовао пријатеља Филипа Бенкса, Афроамериканца који се дуго налазио на челу њујоршке полиције, а морао је да се повуче с положаја због корупционашког скандала. Федерални истражни биро пронашао је доказе да су двојица бизнисмена поткупила Бенкса са 300.000 долара, као и да су му куповала скупоцене поклоне и водила га на луксузна путовања, укључујући пут у Доминиканску Републику на забаву с проституткама. Тужилац није подигао оптужницу против тадашњег шефа полиције, иако су бизнисмени и Бенксов заменик осуђени за оно што им је стављано на терет. Адамс је бранио и овај свој избор, тврдећи да његов заменик „јесте правио грешке и доносио лоше одлуке, али није оптужен за кривично дело”. Ипак, градоначелник ће тешко моћи да заустави гласове који његову тек започету владавину описују као „све остаје у фамилији”. Адамс је на чело одсека за јавне школе поставио Бенксовог брата, док је његову партнерку именовао за своју заменицу.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.