Сто четрдесет година Удружења новинара Србије
Удружење новинара Србије основано је 21. децембра 1881. године у Београду, под називом Српско новинарско друштво. Једно је од најстаријих професионалних новинарских удружења у свету. Први председник био је Лаза Костић, познати новинар и песник.
Прве новине у Србији, „Новине сербске”, изашле су 1834. године у Крагујевцу. Од великог значаја за развој новинарства у Србији било је доношење првог Закона о штампи, 1870. године. Тада су новине покренуте у Свилајнцу, Пожаревцу, Смедереву. На појаву нових листова и часописа у Србији нарочито је утицао либерални Закон о штампи из 1881. године.
Крајем 1881. године у Београду су излазила 22 листа и часописа, али новинарство још није било призната професија. То је навело неколико београдских новинара и уредника да оснују новинарско друштво које ће радити на заштити новинарских интереса и подизању угледа новинарства.
Идејни творац био је Милан Ст. Марковић, уредник часописа „Порота”. Он је израдио правила – „штатут” – друштва, који је усвојен на збору новинара 21. децембра 1881. године. Њиме су дефинисана три основна циља удруживања новинара: да раде на унапређењу српске публицистике, да се узајамно потпомажу у случају потребе и да штите углед и интересе публицистике.
Српско новинарско друштво касније је деловало под називима Српско новинарско удружење (1891), Југословенско новинарско удружење – Београдска секција (1921), Београдско новинарско друштво (1929), Новинарско удружење у Београду (1941), а од 1945. године носи назив Удружење новинара Србије и ове године обележава 140 година постојања.
Стручна сарадња: Удружење новинара Србије
Уметничка реализација издања: Марија Влаховић, академски графичар
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.