Изградња фабрике за прераду отпадних вода на левој обали Дунава почиње у фебруару
У Београду је у току изградња више од 500 километара канализације и осам фабрика за прераду отпадних вода што је историјски успех и искорак нашег града у 21. век.
Заменик градоначелника Горан Весић прецизирао је да се у оквиру пројекта „Чиста Србија” у Обреновцу ради око 90 километара канализације и фабрика за прераду отпадних вода, а навео је и да се гради фабрика за прераду отпадних вода у Остружници и секундарна канализација у Умци, Баричу, Моштаници, Сремчици, Остружници, Жаркову и Железнику што је више од 60 километара канализације.
Весић је навео да се у Лазаревцу гради скоро 100 километара канализације и две фабрике за прераду отпадних вода у Великим Црљенима и Лазаревцу, док се у Младеновцу гради 70 километара канализације и фабрика за прераду отпадних вода а у Сопоту скоро 80 километара канализације и фабрика.
Он је рекао да је расписан тендер за изградњу канализације на левој обали Дунава, односно за изградњу пречистача за прераду отпадних вода, и да ће уследити још два тендера.
Приближна вредност тендера за изградњу канализације је 50 милиона евра, од чега 35 милиона даје Европска инвестициона банка, а 15 милиона евра Град Београд.
„Фабрику за прераду отпадних вода и 82 километра канализације на левој обали Дунава почињемо да градимо већ у фебруару”, рекао је Весић, а преноси Танјуг.
Весић је најавио да почиње изградња највеће фабрике за прераду отпадних вода у Великом селу коју финансира Влада Републике Србије и чија је вредност 285 милиона евра.
„Тиме ћемо решити проблем отпадних вода на територији ужег језгра града Београда који покрива око 1,5 милиона људи”, рекао је заменик градоначелника истичући да су у току преговори са страним кредиторима како би се обезбедила подршка за изградњу комплетне канализације и постројења за прераду отпадних вода у Калуђерици.
Весић је подсетио да Београд данас све фекалије из канализације без прераде директно излива у Саву и Дунав, што значи да се годишње излива отприлике запремина 60.000 олимпијских базена.
Додао је да ће са завршетком изградње у Великом селу бити укинуто 80 од 100 великих излива канализације, а остали ће бити укинута када се заврше остале фабрике за прераду отпадних вода.
„Никада никоме није пало на памет да се бави канализацијом, јер то не доноси политичке поене, а то је највећи еколошки допринос”, рекао је он.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.