Обавезна вакцинација и строге контроле у Аустрији
Аустријски канцелар Карл Нехамер рекао је да обавезна вакцинација, која би требало да ступи на снагу од 4.фебруара, није пренагљено донет закон.
Према његовом мишљењу то није мера која је донета у вези једног соја, већ је донета због пандемије коронавируса. Нехамер је нагласио да се на нацрту закона радило са најбољом намером.
„Обавезна вакцинација је важна јер вакцина штити и користи”, објаснио је.
Нехамер је казао да је узета у обзир забринутост грађана и да је због тога постигнут договор да обавезна вакцинација буде примењена, не како је раније било предвиђено од четрнаесте године, већ на пунолетне од 18 година.
„Сада је важно да подигнемо стопу вакцинисаности, јер само вакцинацијом можемо спречити даље ограничење наше слободе”, подвукао је он.
То што није уведена обавезна вакцинација за посебне групе грађана, на пример посебне групе запослених, он је казао да је неопходно постићи већу покривеност вакцинацијом.
Нехамер је уверен да ће закон о обавезној вакциниацији бити одржив пред Уставним судом.
„Не могу гарантовати да ће бити неоспораван, али могу гарантовати да су сви учесници на њему радили са најбољом намером и знањем”, објаснио је.
Истовремено са овим законом почела је и примена „2Г” правила. Наиме, од прошлог уторка сви који желе да иду у продавнице, изузев трговине намирницама и хигијенских производа, морају да имају „2Г” документ - сертификат о вакцинацији или потврду о излечењу. Од увођења овог правила, како преноси Танјуг, аустријска полиција је утврдила више од од 1.000 прекршаја и изрекла толико казни. Од примене нове мере спроведено је, како је саопштено, око 180.000 контрола у трговини, угоститељским објектима, али и обавезе ношења маски на местима са великом фреквенцијом људи.
Ове контроле у Аустрији спровеле су полицијске патроле, специјалне јединице, али и чувари реда у цивилу, а министар унутрашњих послова Герхард Карнер најавио је да ће притисак контроле бити и даље велики.
Запослени у продавницама су у обавези да провере да ли муштерија има „2Г” доказе и то може учинити, како прописује уредба, на улазу или најкасније приликом плаћања робе. Већина продавница контролу спроводи на улазу.
Тако у супермаркетима клијентима који испуњавају услове стављају печате на руке, а у неким тржним центрима обележавају грађане наруквицама.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.