У Ургентном први пут изведена ендоскопска операција кичме
У Ургентном центру Клиничког центра Србије први пут је урађена ендоскопска операција кичме, а прву такву интервенцију у државној установи у Србији извео је тим српских хирурга које је предводио неуролог из Немачке Кристијан Војчеховски.
Најсавременом методом у спиналној хирургији у Ургентном центру оперисано је двоје пацијената, педесетпетогодишњи мушкарац и тридесетогодишња жена.Војчеховски, специјалиста спиналне хирургије из Берлина, дошао је на позив Министарства здравља како би српским колегама пренео вишедецнијско искуство у извођењу минимално инвазивне хируршке процедуре.
''Спиналном хирургијом се бавим 25 година, у почетку је било теже, јер је реч о врло софистицараној методи. Данас имамо много боље уређаје, камере, и могућност да изведемо захват тако да пацијенти могу истог дана да устану из болничког кревета и да се после дан-два врате свакодневним активностима'', каже Војчеховски који је први пут у Београду, а као едукатор своје знање и искуство преноси колегама широм Европе, Азије и других делова света.
Војчеховски је операције извео уз асистенцију начелника Одељења за хирургију кичменог студа Ургентног центра Славише Загорца који каже да у тој установи у редовну процедуру улази потпуно нова техника, као и да је тенденција да се све што може оперише ендоскопски.
''Пре свега јер је мали рез, свега један центиметар, губи се мало крви, мало је оштећење ткива, а пацијент се веома брзо враћа радним активностима'', каже Загорац.
Наводи да има младих лекара који су заинтересовани за ту методу, као и да је захваљујући Министарству здравља набављена најсавременија опрема за ендоскопску хирургију.
''Ово је први пут да ће ова метода заживети у државној установи. Ускоро треба да пређемо у нову зграду, имамо капацитете и мислим да смо спремни за ту врсту хирургије. Едукације су, такође, веома важне, а направили смо добру сарадњу, пре свега са центрима у Немачкој. Професор је желео и успео да дође и у време короне'', каже Загорац.
Објашњава да се ендоскопијом оперишу две болести кичме, код млађих углавном хернијације дискуса, а код старијих стенозе или сужење спиналног канала. Према његовим речима, класична операција остаје стандард у појединим установама.
''Нису све индикације за ендоскопију, отворена хирургија ће увек имати место, то су компатибилне технике'', наводи Загорац, а преноси Танјуг.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.