Опозиција: мала излазност, процес нелегалан, без гласања наКиМ
Дан након референдума о уставним променама у области правосуђа, опозиционе странке углавном износе замерке, сматрајући да је излазност била ниска, али тврде и да је читав процес био нелегитиман.
Председник ДСС Милош Јовановић оцењује да референдум није прошао онако како је власт очекивала, уз ниску излазност, наводећи да је опција „не” добила већину у Београду, Нишу, Новом Саду.
Јовановић сумња у тачност резултата који су синоћ саопштени, а сматра и да је непримерено што, како је рекао, „председник чита резултате, а не РИК”.
Покрет за преокрет сматра да је референдум нелегитиман, што образлажу тиме да је, између осталог, одлуку о његовом одржавању донела „нелегална” скупштина без опозиције. Тврди да није постојала могућност образлагања ставова против измена Устава на Јавном сервису и другим телевизијама и медијима са националном фреквенцијом, као и да опозиција и међународни посматрачи нису могли да контролишу референдумски процес. Критикују ниску излазност, али и замерају што су Срби са КиМ били онемогући да гласају на Космету. Зато ће се у тој странци залагати за преиспитивање референдумског процеса након избора 3. априла.
У Демократској странци, такође, критикују што је председник Вучић, и то у просторијама странке, изашао са резултатима референдума пре РИК-а, оцењујући то као преседан. То виде као још доказ „заробљености институција”, због чега наводи да опозиционе странке могу само заједно да донесу промене 3. априла.
У Покрету Двери тврде да је на делу „изборна крађа”, и да РИК ћути о томе да је опција „не” победила у највећим градовима, а као одговорног за то означава директора Завода за статистику Миладина Ковачевић.
Исти став имају и Заветници, због чега најављују подношење приговора са доказима о неправилностима, и захтев за увид у записнике и бирачки материјал, наводећи да њихови подаци показују да је у већим срединама победила опција „не”.
Радикали жале због промене Устава, наводећи да ће се тим изменама нарушити подела власти на законодавну, извршну и судску грану власти, јер ће, кажу, судска грана власти бити формирана мимо народне воље, супротно савременим демократским принципима. Зато сматрају да су те промене у интересу тајкуна, страних амбасада и невладиних организација, док народ од њих неће имати никакве користи, преноси Танјуг.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.