Патријарх Теофил: Екстремисти терају хришћане из Јерусалима
Јерусалимски патријарх Теофил Трећи оптужио је радикалне јеврејске групе да угрожавају опстанак хришћана у Светој земљи, али су израелски званичници ове тврдње поглавара колевке свих помесних православних цркава одбацили као неосноване.
У ауторском тексту „Хришћани угрожени у колевци своје вере”, објављеном у лондонском „Тајмсу”, патријарх Теофил је поручио како верује да је циљ да се отера хришћанска заједница из Старог града у Јерусалиму, где се налази и најсветије место за све хришћане, Храм Васкрсења Христовог.
„Нашем присуству у Јерусалиму прети опасност. Нашим црквама прете израелске радикалне групе. Хришћанска заједница у Јерусалиму је у невољи уколико буде у рукама тих ционистичких екстремиста”, навео је патријарх у колумни.
Он је додао да су браће и сестре жртве злочина из мржње, да се хришћанске цркве редовно скрнаве и вандализују, а да се свештенство константно застрашује.
Ово није први позив израелским властима да нешто учине поводом заштите хришћана, којих у Старом граду Јерусалима сада има око 2.000, док су 1922. године чинили чак 10 одсто популације Свете земље. Уочи Божића, који се по грегоријанском календару славио 25. децембра, представници различитих цркава у Светом граду, духовном центру три религије, хришћанства, јудаизма и ислама, потписали су заједничко саопштење у којем скрећу пажњу међународне јавности да је од 2012. године до данас било много напада на свештенике и случајева скрнављена светих места.
Амерички Стејт департмент је прошле године објавио извештај о верским слободама у свету и навео да хришћанско свештенство и ходочасници настављају да пријављују инциденте у којима их ултраортодоксни Јевреји у Јерусалиму „узнемиравају или пљују”.
Израел је освојио источни Јерусалим, укључујући и Стари град, заједно са Западном обалом и појасом Газе у рату 1967. године. Источни Јерусалим је после рата анектиран, у потезу који још увек није добио међународно признање, подсећа Ројтерс.
Патријарх Теофил је 141. наследник на трону Светог апостола Јакова. Рођен је у Грчкој, а у Јерусалиму живи готово шест деценија. Није поименце оптужио ниједну радикалну групу за ове инциденте, али је навео како поједини представници јеврејских организација незаконитим трансакцијама покушавају да преузму и две некретнине у близини чувене Јафа капије, одакле пут води у хришћанску четврт Старог града Јерусалима. Поглавар Јерусалимске патријаршије подсећа да су представници тих истих група пре неколико година заузели хостел „Светог Јована” у близини Светог гроба господњег, чиме су изазвали немир локалних хришћана који у том кварту већ генерацијама живе. Теофил се, ипак, оградио, навевши у тексту да екстремисти које је критиковао „не осликавају Израел и јеврејски народ”.
Поводом текста у лондонском дневнику неименовани израелски званичник рекао је да је реалност на терену за хришћане потпуно другачија од оне коју је описао патријарх, цитирајући Министарство спољних послова, које је оповргло раније тврдње црквених вођа, наводи Ројтерс.
„Откад је установљен празник (Божић), Држава Израел је показала посвећеност слободи изражавања свих вера, као и обезбеђивање слободе светих места”, навело је Министарство спољних послова.
У заједничкој изјави од 13. децембра 2021. духовне вође локалних цркава у Јерусалиму су у циљу заштите верских слобода затражиле од власти Израела, Палестине и Јордана дијалог како би се осигурало да ниједан грађанин не живи под претњом насиља и застрашивања.
„Започните дијалог о стварању посебне хришћанске зоне културе и наслеђа како би се очувао интегритет хришћанске четврти у Старом граду Јерусалиму и како би се обезбедило да се њен јединствени карактер и наслеђе очувају зарад добробити локалне заједнице, нашег националног живота и ширег света”, каже се у саопштењу представника свих цркава у Јерусалиму.
Тим поводом се у „Сандеј тајмсу” огласио и кентерберијски надбискуп Џастин Велби, духовни вођа Англиканске цркве, која у свету има 85 милиона верника. Он је у заједничком тексту са англиканским надбискупом Јерусалима Хосамом Наумом упозорио да се у Светој земљи с хришћанима догађа историјска трагедија.
Они су похвалили демократске и верске слободе које хришћани уживају у Израелу, али су рекли да су „ескалација физичког и вербалног злостављања хришћанског свештенства и вандализам светих места од стране маргиналних радикалних група заједнички покушај да се они застраше и отерају”.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.