Педијатри стрепе од судара короне и грипа у школама
Војвођански основци јуче су се вратили у клупе после зимског распуста, а средњошколци су од ове седмице на комбинованој настави. Северна покрајина седиште је приближно једне трећине укупног броја кућа знања доуниверзитетског школства у Србији. У остатку државе, што значи већини осмолетки и средњих школа, ђаци су још ове седмице на одмору, а на наставу се враћају у понедељак 24. јануара. Тако је предвиђено школским календаром и у складу је са одлукама Тима за школе, који чине стручњаци Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” и министарстава просвете и здравља. Нема разлога за одлагање почетка другог полугодишта, по мишљењу најодговорнијих за образовање и јавно здравље. Ипак, да има разлога за одлагање повратка ђака у клупе, упозорило је јуче Удружење педијатара Србије.
Од почетка епидемије ковида 19 у Србији њихов став је био да треба дати предност непосредној настави, која подразумева да су ђаци и наставници на окупу у школским учионицама, уместо учењу на даљину. Сада мисле другачије. Због актуелне епидемијске ситуације у нашој домовини и карактеристике омикрон варијанте вируса корона да се много брже шири и у већој мери него претходни сојеви захвата и децу, Удружење педијатара препоручило је јуче да се полазак у школу на класичан начин одложи или да се настава организује онлајн.
Имајући у виду да се епидемијска ситуација у популацији деце врло брзо мења нагоре и да је карактерише масовност заражавања од омикрон соја вируса корона, али и удруженост с претњом од заражавања вирусом грипа, како наводе, специјалисти педијатрије сматрају да би, након распуста, почетак школе на класичан начин, који подразумева повратак ђака у клупе, извесно резултирао огромним бројем новозаражене и већим бројем хоспитализоване деце. Из Удружења педијатара подсећају да клинички ток и исход инфекције омикроном још нису до краја познати, да вакцина за децу млађу од 12 година у Србији није регистрована и да је тек симболично имунизацијом обухваћена малолетна омладина старија од 12 година, за коју је одобрена и препоручена вакцинација „Фајзеровим” цепивом. Узевши све то у обзир, дечји лекари констатују да се може рећи како су у овом тренутку ђаци – најнезаштићенија група.
– Деца млађа од 12 година нису вакцинисана, а омикрон сој се у овој популацији шири једнако брзо као и међу одраслима. У овим околностима одлука да им се наметне и обавеза да одлазе у колектив и похађају наставу на класичан начин представља излагање незаштићене и осетљиве популације великом ризику од заражавања ковидом, грипом или обема инфекцијама. Таква одлука је, према мишљењу Удружења педијатара Србије, са медицинског аспекта проблематична.
Сматрамо да би полазак у школу на класичан начин требало одложити наредне две недеље док не будемо имали иоле бољи увид у ток две актуелне епидемије – указују специјалисти педијатрије.
Да ли је оправдана бојазан да би школе могле постати жаришта сусрета и ширења грипа и короне и да ли ће најодговорнији за образовање изаћи у сусрет захтеву педијатара да се одржавање непосредне наставе одложи за две седмице? На то питање „Политике” из Министарства просвете, науке и технолошког развоја кажу да се сваки предлог разматра и свака одлука доноси – договором, у најбољем интересу ученика и запослених. Прецизирају да ће се консултације обавити данас, а да ће се сутра одржати седница Тима за школе. Одлуке о моделима рада школа за наредну седмицу саопштавају се сваког петка. Из просветног врха подсећају да одлуке које се тичу начина реализације наставе у време епидемије вируса корона од самог почетка доносе у консултацијама са другим надлежним институцијама, односно Тимом за школе и Кризним штабом.
Министар просвете: Није реално да млађи основци уче онлајн
Да је „такозвани семафор модел функционисања школа показао исправност и делотворност”, али и да се „константно подиже доза тензије јер постоји бојазан”, оценио је јуче Бранко Ружић, министар просвете, гостујући на РТС-у.
– Остаје да на следећем састанку одлучимо по ком моделу ће се на часове вратити ђаци из централне Србије. Уколико епидемијска слика буде таква да не дај боже дође до спајања грипа и вируса корона, о чему су најреферентнији да говоре представници здравственог дела Кризног штаба, могуће су промене у моделу наставе, али не верујем да ће бити разлога за било какво одлагање повратка деце на наставу и почетка другог полугодишта. А оно што се у јавности појављује, да ли из незнања, да постоје идеје о преласку на онлајн рад за први циклус, односно за млађе основце од првог до четвртог разреда, мислим да то није ни реално ни могуће јер то су мала деца – закључио је Ружић.
Педијатри: Вакцинација одраслих најбоље штити најмлађе
Удружење педијатара Србије поново је апеловало на све одрасле који се нису вакцинисали да то учине, као и да вакцинишу децу старију од 12 година, наглашавајући да је то најбољи начин да умањимо могућност заражавања, заштитимо себе и своје најмлађе од тешких облика ковида 19.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.