Бившим власницима у марту следује аконтација за реституцију
Држава је први пут емитовала обвезнице којима ће се бившим власницима или њиховим наследницима намиривати дуг за одузету имовину после Другог светског рата. Аконтација од десет одсто биће исплаћена у марту, а прва рата обвезница идуће године. Обвезнице гласе на име, преносиве су, исплаћују се у еврима, камата је два одсто и неопорезоване су.
Износ емитованих обвезница је 69,5 милиона евра, а утврђен је на основу решења које је Агенција за реституцију донела закључно са 30. јуном 2021. Обештећење по основу емитованих обвезница исплаћиваће се од 14. јануара 2023. једном годишње, све до доспећа обвезнице зависно од њене рочности. Рочност обвезница је на период од пет, 10 и 12 година.
Страхиња Секулић, директор Агенције за реституцију, каже да је 2.121 решење о обештећењу, које је постало правоснажно до краја јуна 2021. ушло у план исплате за 2022. Ове године би требало да буде исплаћена аконтација од 5,6 милиона евра, а прва рата обвезница биће у јануару следеће.
– Донето је 330 решења о исплати обештећења у целости за износе мање од хиљаду евра, којима је обухваћено 950 подносилаца захтева. Њима ће новац бити исплаћен 31. марта – наводи Секулић.
Агенција за реституцију донела је укупно 3.175 решења о обештећењу за која треба да буде исплаћена аконтација од осам милиона евра и обвезнице у износу од 84,4 милиона евра. Донето је 549 решења о исплати обештећења у целости, којима је обухваћено 1.568 подносилаца захтева. Разлика између укупно донетих решења и правоснажних постоји зато што су се незадовољне странке жалиле.
Секулић објашњава да се износ новчаног обештећења за сваког бившег власника, утврђује у еврима тако што се основица обештећења помножи са коефицијентом који је утврдила Влада Србије у износу од 0,15. Основица обештећења представља вредност одузете имовине.
– Тако на пример, ако је пореска управа утврдила да нека некретнина вреди милион евра, уколико је иза бившег власника остао само један законски наследник, њему припада обештећење у укупном износу од 150.000 евра. Добиће аконтацију у новцу – 10.000 евра. Остатак од 140.000 евра уколико је корисник реституције имао мање од 65 година на дан ступања на снагу закона добиће у обвезницама на 12 година, а уколико је имао 65 и више на десет година, ако је стар преко 70 на пет година, уз обрачунату камату – објашњава Секулић, који очекује да ће донети још најмање 10.000 решења о обештећењу.
Укупно процењена вредност имовине која не може да се врати износи 13,6 милијарди евра. Законом о враћању одузете имовине и обештећењу прописано је да обештећење не сме да угрози макроекономску стабилност и привредни раст Републике Србије, те је стога опредељен износ од две милијарде евра, увећан за припадајуће камате, за све кориснике обештећења. Закон даље предвиђа да се коефицијент добија стављањем у однос ова два износа.
Агенцији за реституцију у року је поднето више од 75.000 захтева, а према речима нашег саговорника 84 одсто је решено. Он очекује да ће Агенција сва првостепена решења донети у наредне четири године.
Сваке године, сваког јануара држава ће емитовати нови пакет обвезница, на основу решења агенције. Следеће године у марту биће исплаћена аконтација за решења која буду правоснажна до 30. јуна 2022. и трајаће док се не оконча посао.
Обвезнице уписане на власнички рачун
Из Министарства финансија је саопштено да су корисницима обештећења, по решењима Агенције за реституцију која су постала правоснажна до 30. јуна 2021, а који су доставили документацију о отвореним рачунима, обвезнице уписане на власнички рачун код Централног регистра, депоа и клиринга хартија од вредности, тако да стање и распоред обвезница по серијама одговарајуће емисије, могу да добију преко члана (овлашћене банке или инвестиционог друштва), који је отворио наведени рачун код Централног регистра хартија од вредности.
Корисницима обештећења, који нису доставили документацију о отвореним рачунима, обвезнице су уписане на привремени рачун код Централног регистре, па је неопходно да у што краћем року отворе одговарајуће рачуне, преузму и попуне образац са сајта Агенције за реституцију и доставе тражене податке, како би били исплаћени.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.