РС се враћа у органе БиХ након суспензије Инцковог закона
Од нашег сталног дописника
Бањалука – О евентуалном повратку српских представника у заједничке институције БиХ требало би да се расправља на седници Народне скупштине РС, најверoватније у фебруару, али по тоновима који за сада долазе из политичких партија већ се може наслутити да неће бити битнијих корекција у односу на досадашње ставове.
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да се нису стекли услови за пуни повратак у органе БиХ и да ће се тражити начини да се отклоне разлози за неучествовање Срба у одлучивању у тим органима.
Шеф Клуба посланика Додиковог СНСД-а у Скупштини РС Игор Жунић најавио је да ће се врх ове странке састати у наредних неколико дана и разговарати о предлогу председника Србије Александра Вучића да српски политички представници учествују у раду заједничких институција БиХ. Скупштина је, каже Жунић за „Глас Српске”, једино место где се о томе може донети коначна одлука.
Председник опозиционог СДС-а Мирко Шаровић сматра да онај ко је све започео треба да у Скупштини РС изнесе план како изаћи из ове ситуације. „Српска је у међународној јавности виђена као проблем због актуелне власти и њеног понашања за које никога није питала за мишљење”, каже Шаровић.
Колегијум опозиционог ПДП-а оценио је да та странка остаје при закључцима Скупштине РС и ставу да је услов за повратак у институције БиХ решење питања измена Кривичног закона БиХ наметнутих Инцковом одлуком. Лидер те странке Бранислав Бореновић је истакао да је председник Србије Александар Вучић „увек имао разумне, мудре и сталожене политике, те предлоге који су увек ишли у правцу да се на озбиљан и одговоран начин воде политички процеси у БиХ и целом региону”.
Ни председник ДНС-а Ненад Нешић не сматра да је отклоњен кључни разлог доношења закључака Скупштине РС. Наиме, Скупштина РС консензусом посланика из странака власти и опозиције обавезала је минуле године српске представнике да у органима БиХ одлучују само у случајевима када је то неопходно за интересе РС.
Председник Србије је пре неки дан замолио представнике РС да размисле о свом деловању у органима БиХ, уз појашњење да сматра важним да Срби из РС седе за столом на местима где се одлучује и да то место не буде упражњено. У реакцијама које су уследиле из Сарајева наводило се да Вучићева молба не иде даље од ситуације каква већ јесте, будући да Срби ионако присуствују седницама, али на њима не одлучују.
Оно што већ неколико дана провејава као новост у ставовима српских представника односи се на учешће у потенцијалном изгласавању решења за реформу Изборног закона БиХ, што је политичко питање у вези с којим је минулих месеци снажно ангажована западна дипломатија у БиХ. Додик је пре неки дан потврдио да Српска неће опструисати изгласавање договора уколико до решења успеју да дођу Бошњаци и Хрвати и под условом да то решење задовољи и интересе српског народа у ФБиХ.
Политички аналитичари из РС приметили су да не би било политички промишљено саботирати ову реформу и тако одговорност и кривицу за евентуални неуспех измена Изборног закона преусмерити на РС, а тиме и рефлекторе међународне заједнице окренути ка Бањалуци, знајући да се проблем већ две деценије налази у ФБиХ.
Званичници РС у исто време су напоменули да, сем што неће бити одступања од закључака Скупштине РС по којима до суспензије наметнутих решења неће бити рада српских представника у пуном капацитету, Српска нема намеру ни да се повуче из започетог процеса враћања изворних прерогатива тог ентитета и „повратка БиХ у уставне оквире”.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.