Док се чека обнова, у Безистану се поново обрушавају делови
Шлем је поново потребан пролазницима у Безистану. Са мрежастог плафона овог пролаза између Теразија и Трга Николе Пашића опет се, као и у неколико наврата раније, обрушавају делови. Они су, јасно је, највећа претња грађанима који свакодневно пролазе туда, а да је овај простор све небезбеднији за пешачење указује и наранџаста трака која пролазнике упозорава на опасност и пажњу. Окруњени делови фасаде Безистана, вода која по њему цури, расклимане и девастиране подне плоче тренутни су „декор” овог простора. Како кажу људи који раде у локалима на овој локацији и непосредној околини, поновном круњењу делова фасаде кумовало је недавно топљење раније нападалог снега. Већ дуже се, како додају, надају доласку мајстора, али за сада ништа од тога.
А није да се о реконструкцији Безистана не прича и да она није у плану надлежних. О њој се говори дуго, али... Како је претходних година указивано, почетак обнове се већ дуже помера због спора око власништва у пролазу без чијег решења није могуће добијање папира за сређивање Безистана.
Када је реч о техничкој документацији за преуређење овог простора, она је одавно урађена. Тај посао био је поверен „Андзор инжењерингу” из Новог Сада. Овој фирми су, како смо и раније писали, рокови за завршетак тог посла неколико пута померани – прво због усаглашавања мишљења са градским Заводом за заштиту споменика културе. Израда идејног пројекта за реконструкцију завршена је пре четири године, а процењена вредност радова је око 71 милион динара нето. Према том пројекту, који осим Безистана обухвата и Чавкетов пролаз, треба уклонити жардинијере, киоске, оградице и простор оплеменити зеленилом и мобилијаром. Наткривени трг треба да буде поплочан каменом отпорним на коришћење.
Од пре две године Безистан припада културном добру, просторно културно-историјској целини Теразије.
Попут тржница у исламском свету
Безистан као кружни трг са мрежастим кровом осмислио је архитекта Владета Максимовић. У његову средину поставио је фонтану са бронзаном скулптуром „Девојка са шкољком”. Назван је Безистан, по узору на покривене тржнице какве постоје у исламском свету. Фонтана са скулптуром, како је раније истакнуто, неће бити у пројекту обнове јер је реконструисана пре десетак година. Тада је сређено степениште и кружни плато водоскока вајара Александра Зарина који оплемењује Безистан од 1957.
На чекању и плато код Вуковог споменика
Годинама се најављује и реконструкција девастираног платоа код Вуковог споменика који већ дуже „красе” изваљене и поломљене плоче, оронули улази у подземне пролазе, дотрајали мобилијар... Назнаке да би бољи дани за плато могли да дођу појавиле су се пре више од пет година када је Дирекција за грађевинско земљиште расписала тендер за израду техничке документације за уређење платоа код Вуковог споменика са обе стране – и са оне на којој је споменик, и са супротне која се ослања на ЕТФ и Машински факултет. У међувремену, и овај тендер је добио „Андзор инжењеринг” који је урадио и предао надлежнима идејно решење за нови изглед овог платоа. Овај пројекат са приказом будућег изгледа платоа завршен је и предат крајем 2017, односно почетком 2018, и добио је сагласност свих надлежних. Тендер на ком је „Андзор” победио предвидео је уклањање препреке и интегрисање платоа са постојећим парком, очување дрвореда и зелених површина, постављање плоча од трајних и отпорних материјала.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.