Ко је крив и како до одштете
Обрушавање дела оплате за вентилацију на пијаци „Стари Меркатор” када су повређене четири особе узнемирило је Београђане и у први план извукло питање ко је за то одговоран. Градоначелник Зоран Радојичић је пре два дана рекао је да је власник објекта република, док „Градске пијаце” простор само користе, управљају њиме и врше контролу. Марко Стојчић, главни градски урбаниста, међутим, рекао је да ова тржница није у надлежности града, односно градских пијаца, као и да не зна ко је власник, али да је одговорност „до оних који издају простор”. „Градске пијаце” у свом саопштењу, које је стигло са закашњењем од једног дана, нису се бавиле проблемом одговорности, али су поновиле обећање градских челника да ће штета повређенима свакако бити надокнађена. Одштета ће, рекао је Горан Весић још првог дана, бити исплаћена без одласка на суд јер су повређени закупци, који су били на свом радном месту.
У крајњој линији, повређене и не би требало да занима ко је власник објекта. Они знају коме су плаћали закупнине за тезге и од кога су очекивали да им испуни основне безбедносне услове. То су „Градске пијаце” које очигледно запосленима нису омогућиле безбедне услове за рад.
– Јавно комунално предузеће сада је дужно да на основу закона сачини извештај о повреди на раду и достави га повређенима, и организацији здравственог осигурања. За време привремене спречености за рад запослени не смеју остати оштећени у погледу исплате зарада и других примања из радног односа – истиче адвокат Милош Влаховић у разговору за „Политику”.
Како се сазнаје, наводи он, запослени су били и додатно осигурани па ће им начињена штета бити исплаћена од осигуравајуће куће са којом „Пијаце” имају уговор о осигурању.
– Запосленима је у интересу првенствено да заврше са лечењем и опоравком па да на основу комплетне медицинске документације ураде вештачење којим ће се утврдити висина настале штете која им је причињена од послодавца, па да евентуално своје право остваре пред судом – објашњава Влаховић.
Он каже да се на ово питање могу применити два закона. Члан 164 Закона о раду предвиђа да је послодавац дужан да надокнади штету запосленом који је повређен на раду, док члан 9 Закона о безбедности и здрављу на раду обавезује послодавца да свом раднику обезбеди рад на безбедном радном месту и у безбедној радној околини.
– Одредбама Закона о облигационим односима прописано је да ко другоме проузрокује штету дужан је накнадити је, уколико не докаже да је штета настала без његове кривице, а за претрпљене физичке и душевне болове због умањења животне активности, наружености, као и за страх, суд ће, ако нађе да је то оправдано, досудити правичну новчану накнаду, независно од накнаде материјалне штете – истиче Влаховић.
Он напомиње да се накнада нематеријалне штете може признати ако је повреда права изазвала озбиљнији поремећај психичке, односно емоционалне равнотеже, у виду душевних болова „чији интензитет и трајање оправдавају одређивање правичне новчане сатисфакције”.
Адвокат Влаховић закључује да је за повређене раднике зато најбоље да по завршеном лечењу ангажују вештаке који би на несумњив начин утврдили да ли је оправдано улазити у спор са послодавцима.
„Градске пијаце”: ништа није указивало на несрећу
После несреће која се догодила услед обрушавања дела облоге вентилационог канала надлежни ће, како стоји у саопштењу ЈКП „Градске пијаце”, сагледати разлоге који су довели до тога. Наводе да су три повређене жене отпуштене из Ургентног центра на кућно лечење, док је једна због прелома руке збринута на Војномедицинској академији.
Из овог предузећа уверавају да редовно обављају текуће одржавање објекта, али да ништа није указивало да би оваква несрећа могла да се деси. Напомињу да је грађевинска инспекција затворила део објекта у коме се инцидент догодио, као и да други део нормално ради јер опасности од даљег обрушавања нема.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.