„Швајцарска формула” обезбеђује реалан раст пензија
Најаве Милана Кркобабића, председника Партије уједињених пензионера Србије да очекује да се ове године промени формула за усклађивање пензија и да постоји његов договор са председником Србије Александром Вучићем, поново је отворило питање шта је јаче – реч или оно што је написано и предвиђено ревидираном фискалном стратегијом за 2022. с пројекцијом за 2023–2024. коју је објавио Фискални савет. Из стратегије се закључује да ће се кретање расхода за пензије и убудуће одређивати по тренутно актуелној „швајцарској формули”, дакле 50 одсто с растом зарада и исто толико с растом инфлације.
Из Фискалног савета је још средином прошле године најављено, а касније и више пута препоручено влади да се доследно држи постојеће формуле и приликом израде буџета који је у међувремену усвојен, те да евентуалне модификације које се све чешће помињу у јавности не би требало спроводити без свеобухватних анализа јер су пензије најосетљивији и највећи сегмент јавних финансија.
Иако све ово добро зна, први човек ПУПС-а каже да је председник Вучић, на седници Главног одбора ПУПС-а рекао да пензије прате плате, уз ограду да ће се трудити да то праћење буде максимално.
Кркобабић додаје да је поправљање „швајцарске формуле” нужно и да је то основни захтев ове партије која се залаже за бољу позицију пензионера.
Колико су заиста извесне овакве промене упитали смо представнике Министарства рада где за „Политику” наводе да је формула за усклађивање пензија предмет сталних анализа.
„Конкретна решења зависиће од капацитета јавних финансија, како се не би нарушила постигнута финансијска стабилност. Усклађивањем пензија према формули која се примењује од јануара 2020. обезбеђује се реалан раст њихове вредности”, објашњавају из ресорног министарства.
Поред тога примања корисника пензија се додатно увећавају исплатом новчаног износа као увећања уз пензију и повременим додатним једнократним исплатама помоћи.
Имајући наведено у виду, ово министарство је преузело и конкретне потезе тако што је у непосредном контакту са представницима пензионера, Фондом ПИО, Комисијом за праћење примене прописа о пензијском и инвалидском осигурању и питања корисника пензија.
Задатак ове комисије је да предлаже мере за унапређење стања у области пензијског и инвалидског осигурања и покреће иницијативе за измене и допуне прописа који регулишу питања од значаја за ову најстарију популацију.
Уколико би се стекли услови за промену начина усклађивања пензија приступило би се изменама Закона о ПИО, закључују у Министарству рада.
Како ствари сада стоје просечан износ пензије за новембар 2021. која је исплаћена у децембру износи 29.347 динара.
Према последњим статистичким подацима Фонда ПИО учешће просечне пензије у просечној заради за октобар за све пензионере износило је 45 одсто, иако према закону не би требало да пада испод 50 процената.
Пало је учешће и просечних пензија Фонда ПИО запослених у просечној заради на 48 одсто, самосталаца на 43,2 процента, док се најниже пензије у просечној заради од 19,4 одсто бележе и даље код пољопривредних пензионера.
Иначе, за око 1,6 милиона пензионера у фебруару следи исплата новоусклађених пензија за 5,5 одсто (што је инфлација већ појела) и по 20.000 динара новчане помоћи.
Са најновијим усклађивањем просечна пензија прећи ће 30.000 динара.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.