Амбасадор Србије у Прагу угостио чешке хуманитарце
Божићна хуманитарна акција на Косову и Метохији у којој су, у сарадњи с пријатељима из Србије, Чеси Давид Млинек и Јан Чопак нашем народу у јужној покрајини даривали поклоне и новчану помоћ од око 18.000 евра била је повод да их у госте позове хирург др Берислав Векић, амбасадор наше земље у Чешкој. Млинек је поносно на својој фејсбук страници истакао да им је руку пријатељства пружио српски амбасадор, а за „Политику” је објаснио да им је др Векић рекао да је имао жељу да упозна Чехе који већ девет година носе хуманитарну помоћ на КиМ. Амбасадор их је упитао како су уопште почели да помажу Србима, где су све били на Космету и у нашој земљи, да ли имају пријатеље у Србији и колико често је посећују.
Двојица Чеха су истакла да им је доктор Векић рекао да су им врата амбасаде увек отворена и да могу да му се обрате ако им буде било шта требало. Овај догађај је пример како хуманост увек наиђе на руку пријатељства и доказ оне старе народне, код нас често помињане – да се добро добрим увек враћа.
– Амбасадор је у току разговора изражавао захвалност за то што радимо на КиМ. Подвукао је да је посебно заинтересован за Космет јер има доста пријатеља тамо, да би желео да нас повеже с Канцеларијом за Косово и Метохију. Рекао је да су нам његова врата увек отворена за шта год да нам затреба. Нагласио је да је читао текстове у новинама о нашим акцијама и тражио начин како да нас упозна – објаснио је Млинек.
А као да је предосетила жељу амбасадора Векића, у целу причу ових дана умешала се Марина Перовић, Српкиња пореклом из Косовске Митровице, која већ годинама ради у Прагу. У главном граду Чешке она је некад давно и упознала Бајинобаштанина Димитрија Марковића, идејног творца готово једнодеценијске акције помоћи Србима на КиМ, који с Београђанином Ненадом Јеремићем скупља прилоге у нашој земљи. Перовићева се приватно познаје с амбасадором Векићем, али и годинама сарађује са чешким режисером Вацлавом Дворжаком, аутором документарног филма „Отето Косово”, и чешким послаником српског порекла Јарославом Фолдином, почасним председником удружења грађана „Пријатељи Срба на Косову” и пријатељем председника Чешке Милоша Земана.
Перовићева је за наш лист појаснила да већ дуго прати активности Марковића, који је такође сарађивао с творцем документарца „Отето Косово”. А посредством њега чула је и за хумане Чехе који су му се придружили у доброчинству. Била је знатижељна како и зашто Чеси помажу Србима на КиМ, па јој се један од њих ових дана јавио и одвео је у Прагу на кафу.
– Цела та замисао ми се јако свидела, па сам дошла на идеју да неког из ове хуманитарне групе упознам с амбасадором Србије у Прагу. Питала сам представнике амбасаде да ли би то желели, а они су одмах пристали и позвали их у госте. Само сам јавила амбасадору да долазим с пријатељима. Уопште није знао с ким, ни са колико пријатеља, тако да кад смо нас троје ушли у амбасаду у Прагу, сви су били одушевљени. И рекли су ми одмах да су већ дуже време тражили неки контакт хуманитараца из те групе, али да нису имали среће. И да им се чини да сам им ја читала мисли и довела им Давида и Јана. Заиста мислим да је то најмање што неко из Србије може овде да учини за ове момке и за све људе који стоје иза вишегодишњих хуманитарних акција. Било ми је веома драго кад сам видела колико су Давид, Јан и амбасадор пресрећни због упознавања и разговора – истакла је Перовићева, која је имала и улогу преводиоца при овом сусрету.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.