Парламент пресуђује о исходу политичке кризе у Црној Гори
Од нашег дописника
Подгорица – Влада Црне Горе тражила је скраћење мандата скупштине само дан након што је упутила захтев за смену вицепремијера Дритана Абазовића. Председник Скупштине Црне Горе, демократа Алекса Бечић сазвао је за 3. и 4. фебруар три ванредне седнице, на којима би требало да се одлучује о разрешењу потпредседника Абазовића, скраћењу мандата парламенту и неповерењу влади.
Посланици би прво 3. фебруара могли да се изјасне о предлогу премијера Здравка Кривокапића о разрешењу Абазовића, а наредног дана, 4. фебруара, парламентарци би требало да одлучују о потенцијалном скраћењу мандата скупштини, које је јуче затражила влада, али и о неповерењу Кривокапићевом кабинету. О евентуалној смени Бечића расправљало би се у парламенту највероватније 7. или 8. фебруара.
Исход све четири иницијативе зависи од воље опозиције, коју предводи Демократска партија социјалиста (ДПС), Мила Ђукановића. Наиме, они сада у парламенту имају 40 посланика, а владајућа већина 41. Али с покретом УРА Дритана Абазовића, који је иницијатор формирања мањинске владе и рушења Кривокапића, имају 46 посланика.
Премијер је поручио да ће се он и Бечић заједничким снагама борити да сачувају изборну вољу грађана и да неће „дозволити повратак ДПС-а и оних који су ову земљу годинама системски урушавали”.
Само који сат касније Андрија Мандић, један од лидера Демократског фронта (ДФ), рекао је да ће тај савез иницирати нове разговоре лидера свих странака скупштинске већине, како би се превазишла тешка политичка криза.
„Челници извршне власти Кривокапић и Абазовић треба да поднесу оставке и да помогну да се у парламентарној већини постигне квалитетан договор”, сматра Мандић.
У случају формирања мањинске владе уз подршку ДПС-а, како каже, позвали би грађане да изађу на улице и бране своју вољу исказану на изборима 30. августа.
„Ако политичка криза оде у том правцу, ако неко жели да укључи ДПС и Мила Ђукановића без избора у вршење власти, имаће прикладан одговор Демократског фронта и, сигуран сам, већине грађана Црне Горе. Народ неће продати слободу коју је тешко освојио”, додао је Мандић.
Предлог за скраћење мандата Скупштини Црне Горе на електронској седници владе подржало је осам чланова Кривокапићевог кабинета, док су против предлога премијера гласала четири члана владе.
Одлуку о скраћењу мандата скупштини, поред Кривокапића, подржали су министри Милојко Спајић, Јаков Милатовић, Весна Братић, Јелена Боровинић Бојовић, Александар Стијовић, Оливера Ињац и Ратко Митровић. Против су били потпредседник владе Дритан Абазовић и министри Сергеј Секуловић, Ђорђе Радуловић и Младен Бојанић, док је уздржана била министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић.
Грађани Подгорице, Никшића, Берана, Колашина, Жабљака, Андријевице, Бијелог Поља, Херцег Новог и Будве већ трећи дан протестима изражавају незадовољство поводом иницијативе Дритана Абазовића да уз помоћ посланика ДПС-а смени Владу Црне Горе. Неколико хиљада грађана ни јака киша није омела да у Подгорици испред зграде Владе Црне Горе, а затим испред седишта Социјалистичке народне партије, протестују због иницијативе Грађанског покрета УРА и Абазовића. Јединствена порука са протеста био је позив да им се придружи „сав слободарски народ који је гласао против ДПС-а” за парламентарну већину и „да се коначно сложе”.
„Заједно бранимо изборну вољу грађана. Током кампање сви су рекли да с ДПС-ом неће правити никакве политичке комбинације, па и УРА. Јасно да је УРА све време био тројански коњ. Сви вичу уа за УРА. Сада када је формиран Тужилачки савет спречава се да почне с радом. Царовао је криминал за време ДПС-а, дрога уместо бесплатних уџбеника стизала је чак и до основних школа. Сада, и поред тешке ситуације, законодавне и извршне власти кренуле су у промене набоље. Дритан све то руши враћајући Мила и његову тиранију на власт”, рекао је окупљенима грађански активиста Слободан Булајић.
Окупљени грађани су узвикивали: „Узео си паре, Дритане”.
У Никшићу су, како су јавили тамошњи портали, грађани развили велику тробојку, а предводио их је председник скупштине тог града Немања Вуковић.
Поред Абазовића, у Беранама су се прозивке чуле и на рачун Кривокапића, коме су незадовољни грађани поручили: „Мањинска влада је издаја. Кривокапићу, пусти се Ескобара и Абазовића и буди премијер свог народа”.
Један члан СНП-а у Беранама се овим речима обратио протестантима: „Пустите врбовања и убеђивања да гласате против свог народа. Молим вас као члан СНП-а, повуците се и дајте подршку свом народу, који вас је довео да будете на местима где јесте”.
У име окупљених Жабљачана, Бобан Глушчевић је после блокаде саобраћајница рекао: „Након што смо се 30. августа ослободили ланаца и терора и дошли до слободе, данас смо поново на улицама да се опет боримо против истих криминалаца, који опет примењују исти сценарио”.
Група грађана протестовала је и испред зграде Општине Бар.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.