Заспао у нашим срцима
„Драги пријатељи, с неописивом тугом у срцу јављамо вам да је данас, 22. јануара 2022, заувек заспао Аки Рахимовски”, саопштио је јуче „Парни ваљак”.
На званичној фејсбук страници популарне загребачке групе, вољене широм бивше Југославије, јуче је постављена црно-бела фотографија Акија Рахимовског, уз стихове:
„За мало њежности, на све ћу пристати, за мало њежности, да могу заспати.”
Од легендарног певача, фронтмена и оснивача бенда „Парни ваљак”, који је преминуо је у 67. години у болници у Новом Месту у Словенији, након што му је јуче ујутро изненада позлило, на друштвеним мрежама опраштају се многе колеге и поштоваоци.
Момчило Бајагић Бајага је на свом фејсбук налогу написао да је „све шокирала и мало је рећи растужила вест о смрти Рахимовског”.
„Постало је тешко, из дана у дан, опраштати се од људи који су створили овдашњу рок, поп, џез и урбану музику и уметност уопште. Ово ме је веома погодило, познавао сам га више од 40 година. Не можеш да се помириш с тим”, истакао је Бајагић.
Група „Рибља чорба” је на својој страници јуче објавила „да нас је напустио изузетан човек и уметник, човек великог гласа и доброте, од кога је и сам Бора Ђорђевић учио занат. Недостајаће истински”.
„Ју група” је упутила „последњи поздрав колеги, пријатељу и сјајном човеку”, нагласивши да је његов одлазак све изненадио и оставио без речи.
Поп певач Борис Новковић је на својој страници написао да му је „тешко опростити се од колеге, пријатеља, сарадника, саиграча и људине”.
Новковић је истакао да неки људи својом енергијом одају вечност, делује као да су одувек били и да ће заувек бити део нас.
„Драги Аки, све си радио из срца и душе, давао се максимално на сцени и у животу. Волео си људе, а људи тебе још више. Непоновљив вокал који ме кроз ’Ваљак’ веселио од младих дана, првих забава, па све до данас. Путуј срећно, овде си направио и превише за један живот и остао си заувек у нашим срцима”, навео је Новковић.
Певач Дејан Цукић је на свом фејсбук профилу написао: „Туга. Збогом пријатељу драги.”
„Велика привилегија је била живети и учити у времену док си био ту с нама. Збогом, безвременски Аки! Оставио си неизбрисив траг за собом и све је људски, велико, огромно и ненадмашиво”, навео је хрватски бенд „Опћа опасност”.
Зоран Шћекић, сниматељ албума „Неверних беба” „Иза облака”, на ком је Рахимовски гостовао у песми „Боје дуге”, написао је на „Фејсбуку” да је у студију било уживање радити са Акијем. Према његовим речима, Рахимовски је био у стању да сатима буде за микрофоном и понавља колико год је то потребно, било да је у питању цела песма или део, сегмент, стих, фраза...
Танјуг је пренео и речи познате македонске певачице Калиопи: „Аки мој, не верујем. Не желим да верујем.”
Рок публициста Петар Јањатовић је, поводом изненадне смрти фронтмена „Парног ваљка”, истакао да има много певача, али их нема много који су толико специфични као што је био Рахимовски.
„Рођен у Нишу, одрастао у Скопљу, направио је огромну каријеру у Загребу... Холивудска прича. Неко ко је заиста током свих година стекао имиџ фронтмена који пева на специфичан начин”, рекао је Јањатовић.
Према његовим речима, иако је Рахимовски котрљао слово р, то је у песми било толико шармантно и једва приметно.
„Размишљам о томе како би то изгледало да ти као клинац долазиш из Скопља у Загреб и ангажују те афирмисани музичари, да станеш на сцену, да промениш нагласак и све, и да то урадиш тако аутентично”, запазио је Јањатовић.
Из богате дискографије коју је Рахимовски снимио с „Парним ваљком” од доласка у бенд 1975. године, Јањатовић издваја под утицајем новог таласа настале албуме „Градске приче” (1979) и „Вруће игре” (1980).
„Издвајам почетак, кад су били буги рокенрол под јаким утицајем ’Ролинг стоунса’ и, наравно, период новог таласа, кад су се преобукли музички и дословно, толико елегантно и фино. Остале су неке од тих песама, слушају се и дан-данас”, оценио је публициста.
„Парни ваљак” је одржао два повратничка концерта 2010. године у Београдској арени, а Јањатовић се присетио како су га тада чланови бенда, гостујући на Студију Б, у укључењу питали да одабере једну песму коју би извели „анплагд”.
„Рекох, то што бих ја волео да чујем, ’Јави се’, ви већ дуго не свирате, да би они рекли: ’Ми ћемо то да одсвирамо!’”, сетно је рекао Јањатовић.
Александар Аки Рахимовски рођен је у Нишу, али се убрзо с породицом преселио у Скопље. Пошто му је отац био професор музике, са седам година је кренуо у музичку школу, одсек клавир и певање. Као тинејџер је био члан неколико рок састава, од којих су неки групе „Вакуум”, „Крвна браћа” и „Тор”, с којом је наступио на фестивалу у Загребу 1975. године. Исте године упознаје гитаристу и композитора Хусеина Хасанефендића Хуса и Јурицу Пађена. У сарадњи с менаџером Владимиром Михаљеком Михом оснивају групу „Парни ваљак”.
Име групе је изабрано по првој песми коју су увежбавали да свирају, „Ја сам парни ваљак”, коју је Хасанефендић написао док је био члан „Групе 220”. Ускоро су почели да издају синглове, а 1976. су објавили први студијски албум „Дођите на шоу” за ПГП РТБ. Први наступ су имали у Београду у Хали „Пионир”, где су наступили са Оливером Мандићем и „Ју групом”.
О приватном животу Акија Рахимовског знало се врло мало. Пре две године је по трећи пут постао отац. Добио је ћерку Антонију са 27 година млађом Словенком Барбаром Весел. Зна се да се женио два пута и да из првог брака има сина Кристијана, који је такође познати музичар, а из другог ћерку Дину. Са другом супругом је у браку провео 40 година, али се никада нису појавили заједно у јавности. Рахимовски је 2018. године доживео лакши мождани удар.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.