Подршка малишанима који су силом прилика у контакту с правосуђем
Упркос уобичајеном мишљењу да деца не долазе често у контакт са законом, подаци говоре да неколико хиљада деце сваке године има контакт с правосудним системом, а многима од њих то представља веома непријатно искуство – упркос чињеници да постоји низ стандарда који их штите и који су донесени са циљем да се деца осећају сигурно. Стручњаци Центра за права детета подсећају да најмлађи долазе у контакт са законом у случајевима (породичног) насиља, злостављања и занемаривања, лишења родитељског права, поверавања једном од родитеља након развода брака, усвајања, старатељства, дискриминације, миграције или ситуација када дете постане жртва или починилац кривичног дела.
И док подаци Републичког завода за статистику сведочи да су у 2020. години поднете 2.524 кривичне пријаве према малолетним учиниоцима кривичних дела, бројке Републичког завода за социјалну заштиту говоре да се крајем 2020. године на евиденцији центара за социјални рад налазило 187.635 малишана. Свако осмо дете из те евиденције потиче из породице у којој се очеви и мајке споре око начина вршења родитељског права након развода брака, седам процената деце је у сукобу са законом, око шест одсто њих били су жртве злостављања и породичног насиља, а око пет процената су деца под старатељством. А то су само неки од малишана који су током 2020. године имали контакт с правосудним системом Србије – њима треба придружити и број деце жртава породичног насиља и малолетничких бракова, али и број усвојене деце и оне која су предата хранитељским породицама на старање.
Све су то разлози због којих је Центар за права детета покренуо дигиталну платформу „Правосуђе по мери детета”, путем које деца и млади могу да се информишу о правима која имају, уколико дођу у контакт с правосудним системом. Ова платформа уједно може бити важан извор информисања за родитеље, старатеље и друге особе које су у контакту с децом и младима, јер садржи основне информације о томе шта је правосуђе по мери детета и која права деца имају уколико дође у контакт са законом као жртве, сведоци или учиниоци кривичног дела.
– Платформа је настала због потребе да се деца едукују о правима која имају уколико дођу у контакт са законом, јер резултати истраживања „Правосуђе по мери детета из угла деце и младих”, које је наш центар спровео у 2020. години, указују на то да 44 одсто деце и младих из опште популације није уопште информисано о правима која имају уколико дођу у контакт с правосудним системом, док трећина испитаника тврди да је делимично информисана, а само три процента сматрају да су у потпуности информисани. У изради дигиталне платформе учествовали су чланови и чланице Дечјег саветодавног одбора, који су претходно учествовали на радионицама о медијима, уметности и јавном наступу, како би се подстакла њихова креативност и активно учешће у изради информативних материјала. Имали су прилику да учествују и у изради видеа „Индивидуална процена детета у контакту са законом”, који указује на значај примене мултидисциплинарне индивидуалне процене детета које дође у контакт с правосудним системом било као жртва, сведок или учинилац кривичног дела. Поред тога, они су у протекле две године активно учествовали на радионицама како би се едуковали о значају правосуђа по мери детета, а са фокусом на индивидуалну процену детета у контакту са законом – истичу и Центру за права детета.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.