Млади српски иноватор међу 50 најбољих на свету
У време енергетске кризе, млади српски иноватор Игор Јовановић развио је систем за значајну уштеду електричне енергије, чак и до 40 одсто, коју су потврдили и рачуни ЕПС-а.
Јовановић, студент мастер студија Академије техничких наука, сврстан је међу 50 најбољих младих иноватора на свету, а тек је практично на почетку своје каријере.
Данас је, поводом Међународног дана образовања био гост градоначелника Београда Зорана Радојичића, који му је пружио подршку, поручујући да ће Град наставити да води рачуна о младим људима.
„Желимо да задржимо позицију лидера у региону у различитим областима, а у области иновација Игор и његов тим су се већ доказали и у претходном периоду радили су на читавом низу нових открића у области уштеде енергије, електричних пуњача...”, рекао је Радојичић за Танјуг.
Он је додао да су разговарали о томе како да се пројекти имплементирају у Град Београд.
„Једна од области у којој је Игор учествовао је рециклажа и одређени бенефити које грађани могу да имају у граду. Питање мобилности и електричних аутомобила је важно и актуелно с обзиром на питања у екологији, па ћемо ићи са пилот реализацијом, а уколико се то покаже успешним радићемо на већем узорку”, поручио је Радојичић.
Јовановић каже да је фокус његовог рада на области електромобилности, паметним системима за загревање великих и мањих објеката, као и на рециклажи.
„Сада смо се базирали на електропунионице за све моделе електричних аутомобила и возила, али и уједно и на иновацију коју смо имплентирали у 12 објеката за уштеду електричне енергије. Наш систем ради по посебном принципу мехатроничког система који може да оствари велику уштеду у електричној енергији повезивањем на термоакумулационе пећи или електрокотлове”, појаснио је Јовановић.
Како истиче, резултат је највише био опипљив када су упоредили рачуне ЕПС-а из 2019. и 2020. и када су, каже, израчунали да је захваљујући иновацији, забележена уштеда електричне енергије до 40 одсто.
Јовановић истиче да на пројектима тренутно ради троје иноватора, из Дероња, Руме и Крагујевца.
„Усмерени смо на младе људе који могу да имплементирају све те иновације, али и да искористимо старије који имају доста знања, али нису могли да се појаве раније у јавности. Неки од њих су награђивани иноватори у Србији и добијали су Теслине награде за проналаске”, рекао је Јовановић.
Он истиче да се жели направити бренд и препознатљивост, превасходно у Србији, али и у свету, а једна од идеја је да се у наредном периоду оснује Центар за међународну сарадњу са Африком и Азијом.
„Па да се базирамо на Кину, Египат, Бахреин, Пакистан и у неком наредном кругу и на Русију и Турску. Тренутно имамо више заинтересованих страна, као што су Индонезија, Индија и Египат, они желе да своје иновације уз наше имплентирају у Србију”, реко је Јовановић за Танјуг.
Подршку добијају, каже, од локалне самоуправе у Крагујевцу и њиховог Технолошког парка, Центра за стратешке пројекте из Београда, а у 2019. години највишу оцену за најбоље технолошке иновације добили су од Министарства за технолошки развој и ПКС.
Према Јовановићевим речима, новац добијају и од такмичења, који касније уложе у нове иновације.
„Базирамо се на образовању, иновацијама и међународној сарадњи и то су нам следећи пројекти у наредном периоду. Тренутно имамо више од 15 активних младих људи из Србије и региона”, рекао је Јовановић, који је одбио стипендију за студије у Русији, јер жели да се усавршава у својој земљи.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.