Хан жели државе ЕУ да подвргне финансијском стрес-тесту
БЕЧ - Европски комесар за финансије Јоханес Хан жели свих 27 чланица ЕУ, као што је то раније био случај са банкама, да подвргне „стрес-тесту”, како би се утврдило колико су отпорни на кризе њихови буџети.
Хан је, како је казао бечком дневнику „Кронен цајтунг”, предложио да се државе, због велике задужености подвргну тесту у којем би се симулирало како, на пример, развој камата и структура дуга утиче на државне финансије, и колико су буџети земаља отпорни на кризу.
Већ месецима се у ЕУ разговара о реформи пакта стабилности у монетарној унији, у којој је на снази горња граница јавног дуга од 60 одсто, која, међутим, није достижна за многе земље.
Комесар Хан предлаже „моделе по мери” који би били реални за сваку земљу појединачно.
„Дугови остају дугови и они се не могу избрисати. Али морамо наћи моделе како бисмо пронашли реални план за смањење задужености”, објаснио је он.
Хан је указао да тренутно само мало број земаља, свега седам, испуњава Мастришки критеријум јавног дуга од 60 одсто БДП-а.
Каже да већина земаља неће у наредних сто година моћи да постигне толико суфицита за испуњавање пакта стабилности, пренео је Танјуг.
До краја ове године су Мастрихт критеријуми стављени ван снаге, због чега се сада води расправа како би се договорила реформа.
Европска комисија још у првој половини ове године жели да изнесе свој предлог.
Хан сматра да свака земља треба да добије индивидуално дефинисани план за смањење дугова.
Указао је да постоји опасност да се државне финансије измакну контроли и дугови стално расту.
То, подсећа, води ка смањењу рејтинга бонитета земље, што доноси веће камате, а то онда као у Грчкој може водити ка еврокризи.
„Зато је важно да дође до даљег пакта стабилности у монетарној унији”, рекао је Хан.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.