СЕОС: Незадовољни смо тврдњом да нема времена за закон о забрани ископавања литијума
Савез еколошких организација Србије (СЕОС) саопштио је данас да је незадовољан образложењем премијерке Ане Брнабић да до избора нема довољно времена да се усвоји предлог Закона о забрани истраживања и експлоатације литијума и бора у Србији који је понудио тај савез.
„Речено нам је да постоји добра воља, али да нема довољно времена да се спроведе процедура доношења тог закона до 15. фебруара кад се распушта парламент”, наведено је у саопштењу СЕОС-а, након јучерашњег састанка са премијерком Србије Аном Брнабић.
Представници удружења „Не дамо Јадар” разговарали су са премијерком Србије Аном Брнабић о спорним питањима, везаним за укидање Просторног плана подручја посебне намене којим је било омогућено компанији Рио Тинто отварање рудника литијума код Лознице и том приликом су понудили предлог Закона о забрани истраживања и експлоатације литијума и бора у Србији.
Састанку су, заједно са тим удружењем присуствовали и еколози Љиља Браловић из Прањана и Драган Симовић из Добриње.
Представници тог удружења су у саопштењу истакли да им се „посебно нису свиђале премијеркине политичке инсинуације јер проблем са литијумом није политички, већ државни и национални”.
Упутила нас је, како су навели, „на бившу власт да нам каже ко је довео Рио Тинто у Србију, уместо да то сама пита министарку (Зорану) Михајловић, за коју смо сигурни да зна одговор”.
Истакли су да је Брнабић рекла да су захтеви прихваћени због притиска народа, а не због разумевања размера катастрофе која би настала отварањем рудника у долини Јадра.
„Мишљења смо да за усвајање закона ипак има времена ако заиста постоји воља, а формирање радне групе, коју је предложила Брнабић, је само одлагање проблема до после избора”, наведено је у саопштењу.
Додаје се да је Брнабић обећала да ће инспекције изаћи на терен у најкраћем року да испитају загађење и да утврде насталу штету, након истраживања компаније Рио Тинто.
„Све у свему, покренуто је много тема, али са састанка нисмо изашли много сигурнији него што смо на њега дошли”, наведено је у саопштењу.
Представници тог савеза су премијерки предали низ питања на које чекају одговор, а међу којима су, осим основног о забрани истраживања и експлоатације литијума и да ли је Рио Тинто одустао од пројекта „Јадар”, ко ће да утврди насталу штету, ко ће да уклони порушене куће, када ће да се врати статус земљишта из грађевинског у пољопривредно због пореза, какав је правни статус пуномоћја које је издало предузеће Путеви Србије, а којима се овлашћује Рио Тинто да прибави техничку документацију за инфраструктуру.
Међу питањима су и да ли ће се реализовати Зелени фонд који је обећао председник Србије Александар Вучић приликом посете Горњим Недељицама, као и да ли ће се испунити обећање о помоћи у изградњи путне мреже, електромреже и обнови цркве у том крају.
Предложени закон о забрани истраживања и експлоатације литијума и бора у Србији има само четири члана и предвиђа забрану истраживања и експлоатације литијума и бора, осим у научне сврхе, ради геолошких и образовних и војних циљева. Од забране истраживања бора су изузете компаније које су добиле дозволу.
Савез је затражио и да ступањем на снагу предложеног закона престану да важе Закон о рударству и геолошким истраживањима и Закон о накнадама з коришћење јавних добара у којима се предвиђају поступци истраживања и експлоатације литијума и бора.
„Подржавамо напоре свих организација активних у овој борби и позивамо их још једном на удружену акцију у одбрани оних чији животи зависе од отварања ових рудника, а који су окупљени у СЕОС-у. Не одустајемо од нашег коначног циља, борбе за забрану експлоатације литијума и бора у целој Србији”, наводи се у саопштењу СЕОС-а.
Брнабић је уручен и рачун Удружења „Не дамо Јадар” да види да не добијају средства из земље и иностранства, преноси Бета.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.