Баук „нон-пејпера” поново је почео да се надвија над регионом
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Предвиђања и спекулације о подели Балкана по етничким линијама – који се пре свега односе на БиХ – подстакнути почетком минуле године мистериозним „нон-пејпером”, поново су се појавили, али за разлику од ранијих медијских сазнања о наводном постојању таквог документа, потврда његове веродостојности овог пута је дошла од бившег супервизора Валентина Инцка.
Он је у интервјуу за словеначке медије потврдио да је „нон-пејпер” имао у фиоци четири године.
„Чувени ’нон-пејпер’ о промени граница на Балкану, који су неки подстицали у Словенији, стоји у мојој фиоци скоро четири године”, казао је Инцко, преносе медији.
Факсимил интервјуа у којем Инцко износи ове тврдње објавио је на „Твитеру” словеначки премијер Јанез Јанша, за кога се раније спекулисало да је аутор или један од аутора овог документа. Додиков саветник Радован Ковачевић рекао је за „Политику” да, без обзира на честе спекулације на тему да ли „нон-пејпер” постоји или не, евидентно је да се на многим важним местима и званичним адресама унутар ЕУ и у свету разговара о томе да стање у БиХ није добро јер све више превладава убеђење да оно није одрживо.
„У том контексту све више је оних који сматрају да би логично решење требало да буде, како кажу, ’завршетак процеса распада Југославије’. Упознати смо с тим мишљењима. Наш став јесте да БиХ може да постоји само уколико се вратимо решењима на која смо сви пристали, а то су дејтонско уређење и Устав БиХ, онако како је прихваћен у Дејтону”, рекао је Ковачевић.
Он наводи да тај устав никада није измењен, али да је стварност у БиХ опречна највишем правном акту, због „незаконитих интервенција међународних представника”.
„Ако не буде воље да се вратимо ономе што пише у Уставу БиХ и ако се не нађе начин да вође ентитета разговарају о свему ономе због чега су и Срби и Хрвати потпуно незадовољни, опције које се помињу у ’нон-пејперима’ неминовно ће доћи на дневни ред”, истакао је Ковачевић.
Превирања око фамозног „нон-пејпера почела су у априлу минуле године. Словеначки портал „Нецензурисано” објавио је неслужбени дипломатски документ који, између осталог, наводно говори о идејама за поделу БиХ, као и о новим границама у региону, које би се базирале на етничким критеријумима. Европски званичници негирали су постојање званичног документа. Ипак, медији су упорно спекулисали о постојању „нон-пејпера”, а као аутори наводили су се лидери Словеније, а неретко и Мађарске.
Духове је додатно узнемирила потврда да је немало пре тога словеначки председник Борут Пахор, током боравка у Сарајеву, упитао колеге у Председништву БиХ шта мисле о мирној подели земље, „јер је таквих гласова све више у свету”, што је за неке у Сарајеву послужило као доказ постојања намера у делу ЕУ за прекрајање граница.
Премијер Словеније Јанез Јанша, наводило се, послао је неслужбени документ у Брисел, мада су званичници те земље то негирали и тврдили да се стратегија Словеније према Балкану није променила.
На наводе из „нон-пејпера” о „мирном разлазу”, који се помињао као једна од опција за БиХ, из Сарајева су одговорили да такве могућности, на којима раде „ретроградни кругови у Европи”, не би могле да прођу без „рата ширих размера”. За Републику Српску опција мирног разлаза је „цивилизацијско достигнуће”.
Српски члан Председништва Милорад Додик пре неки дан је за шпански лист „Мундо” изјавио да политика РС није усмерена ка сецесији, али да БиХ неће моћи да опстане јер су у њој два народа незадовољна, због чега се процењује да Босна неће бити успешна као држава, па би у том случају било „најбоље раздвојити се на цивилизован начин”. Представници РС су пред објаву „нон-пејпера” позвали представнике другог ентитета на договор о томе како уредити земљу да „она никоме не буде тесна”. У Сарајеву нису прихватили позив, иако су из РС уверавали да се у својим намерама руководе искључио очувањем Устава.
У Бањалуци су крајем минуле године започели процес „повратка на изворни ’Дејтон’”, а очекује се да би наредног месеца Скупштина РС требало да донесе законе којима ће поједина овлашћења из Сарајева бити враћена на ентитет.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.