Да ли се похвалом аутора врши притисак на жири
Још пре него што је објављено ко је добитник Нинове награде, неки писци су јавно форсирали после и награђену Милену Марковић и њено дело „Деца”. У томе је предњачио Миљенко Јерговић, који је њену књигу прогласио „једним од најважнијих романа који остаје иза наше генерације”, што су неки схватили и као покушај да се утиче на жири.
Јерговић је у свом ауторском тексту, како је то навео Танјуг, написао да су „Деца” роман о детињству, о деци која рађају другу децу, о породици – дисфункционалној, јер ко, осим попова и педагога, зна за функционалну породицу.
„’Деца’ су поема о осујећеном, вечно недовршеном одрастању, моћна, у нашим језицима неупоредива, највећа књига о женскости, о мајчинству, кћеринству и синовству... опасан роман о историји, оној нама најважнијој и трауматичној, која потече с Другим светским ратом, настави се кроз осамдесете, та деценија нашег одрастања, и прегази нас током деведесетих”, написао је Јерговић, преноси Танјуг, као и то да је „Милена Марковић изнад политичке коректности, изнад тог јада људског и те беде књижевних и идеолошких антиталената који би да репресијом над језиком поправљају свет и сакривају све оно с чиме нису у стању да се носе у свету”.
О овом роману у позитивном смислу изјаснио се и Дејан Стојиљковић, такође пре проглашења добитника, с тим што је он ишао и даље и критички говорио о жирију Нинове награде, називајући га женомрзачким.
„Свеједно, ја сам ипак оптимиста, па навијам за Милену Марковић и Милицу Вучковић, које су написале одличне књиге. Али то је само по себи награда, тако да им и не треба потврда од стране скупине дилетаната који су у жирију завршили тако што их је редакција Нина покупила са неке трамвајске станице. Правде ради, треба рећи да у жирију седи и једна жена, а колико се њено мишљење уважава, видимо и по овом ширем и ужем избору”, пренели су тада медији његову изјаву.
Након што је објављено да је добитница Милена Марковић, Дејан Стојиљковић се поново огласио у медијима и рекао:
– Већ се увелико по књижевним кулоарима распреда бесмислена прича како сам ја на тај начин „вршио притисак на жири”, али ја то видим другачије. Теофил Панчић и компанија су просто преломили и одлучили да послушају паметнијег и компетентнијег од себе. А мене, ако се сете за Дан безбедности, сете ме се... Ако не – била је то моја дужност, као писца и читаоца, да подржим колегинице које пишу добре књиге. Ништа више и ништа мање од тога. Радо ћу то учинити и следеће године. Парафразирао бих једног пријатеља који је мудро приметио да су „Деца” књига којој ни Нинова награда не може да нашкоди.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.