У нашој земљи и даље изразито висок ниво корупције
Србија је, према најзначајнијем глобалном рангирању земаља по перцепцији корупције у јавном сектору, и даље међу земљама са изразито високим нивоом корупције. Транспарентност Србија (чланица међународне организације Транспаренси интернешенел) представила је јуче индекс перцепције корупције (ЦПИ) 2021, по коме Србија има 38 од идеалних 100 поена што је исто као и претходне године. То је, истовремено, најлошији резултат у протеклих 10 година, иако је борба против корупције све то време словила као један од државних приоритета.
Тим скором Србија, трећу годину заредом, заузима место у доњој половини светске листе јер је 96. од 180 земаља, две позиције лошије рангирана него годину дана раније и има чак пет поена мање од светског просека (43).
Према оцени Транспарентности, назадовање Србије у истраживањима о корупцији је очекивано имајући у виду да је у многим областима дугогодишње одсуство политичке воље да се антикорупцијски закони примене, ове године још видљивије замењено постојањем политичке воље да се закони не примене.
„То се нарочито огледа у незаконитом управљању највреднијим јавним предузећима, што је ескалирало у случају ЕПС-а и енергетске кризе. Истовремено, на перцепцију о корупцији снажно утиче чињеница да јавно тужилаштво не даје јасне одговоре на јавно изнете и документоване сумње на корупцију, као и нетранспарентно уговарање највећих инфраструктурних радова без конкуренције”, навели су представници Транспарентности Србије.
Индекс перцепције корупције већ 27 година заредом сачињава водећа антикорупцијска организација на глобалном нивоу. Земље се бодују на скали од 100 (веома чисте) до нула (веома корумпиране). Србија је ове године пласирана на 96. место (прошле године 94). Ово место делимо са још пет земаља: Аргентином, Бразилом, Индонезијом, Лесотом и Турском.
Промене скора Србије су минималне већ дванаест година. Са садашњим резултатом од 38, Србија је у групи земаља са раширеном корупцијом (испод 50). Овај скор нас смешта пет поена испод светског просека (43), 19 поена испод просека нашег континента, а чак 26 поена иза просека оног дела Европе чији део желимо да постанемо.
При изради ЦПИ се узима у обзир 13 релевантних истраживања која мере перцепцију о корумпираности јавног сектора. Та истраживања представљају мишљење или утисак који о корумпираности државних функционера и јавних службеника имају они који са њима послују или који о томе саветују пословне људе, владе и међународне институције. Истраживања морају бити објављена у последња 24 месеца и морају постојати макар три таква извора података да би земља, односно територија била рангирана.
Србија је ове године обухваћена са укупно осам релевантних истраживања (исто као за 2020), што гарантује висок степен поузданости налаза, као и упоредивост података са онима из ранијих година.
Подели ову вест










Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.