РТС сумња у веродостојност и ваљаност извештаја Привременог тела за праћење медија
Радио-телевизија Србије (РТС) саопштила је данас да озбиљно сумња у веродостојност и ваљаност првог извештаја Привременог надзорног тела за праћење медија за време од 1. до 15. јануара 2022. године.
У саопштењу пише да бележење сваког појављивања председника, премијера, министара у програму РТС-а као страначку активност представља поједностављивање анализе која изазива озбиљну сумњу.
„Када се каже да је РТС 75 одсто времена посветио представницима власти, а 10 одсто опозицији, то се доживљава као да су владајуће странке имале 7,5 пута више времена од опозиционих странака. Проблем је у томе што се оваквим поједностављивањем ствари свако појављивање председника републике, председника владе, председника парламента, министара, градоначелника рачуна као време његове странке, а не као време одређене функције”, навео је РТС у саопштењу објављеном на свом сајту.
РТС је као пример навео интервју председника Србије Александра Вучића који је у извештају наведен као 99 минута за Српску напредну странку, чији он председник, иако је он позван на јавни сервис у својству председника државе и током разговора није утрошио ни минут на страначки живот.
„Ако, Ивица Дачић као председник Скупштине Србије говори о референдуму то се рачуна као време Социјалистичке партије Србије (СПС), иако он ниједном није поменуо ни СПС нити било коју другу странку. Исто важи и за председницу Владе Србије, министре, градоначелнике. Никако није могуће изједначавати свако појављивање функционера са њиховом партијом”, додао је РТС.
РТС пише да следећи ту логику онда би „појављивање лекара, ратара, багериста, глумаца, винара, сарача, камионџија такође морали да уписују као време које је добила странка којој припадају”.
„Апсурдно, зар не”, упитао је РТС.
РТС је нагласио да се у његовим програмима уредно појављу и ванпарламентарне странке, „што није пракса јавних медијских сервиса у Европи”.
„Та чињеница да јавни медијски сервиси земаља ЕУ немају ванпарламентарну опозицију у својим програмима уопште се не узима као значајан фактор за процену објективности њиховог извештавања”, пише РТС.
РТС је навео да је додатни проблем са извештајем Привременог надзорног тела што није јасно на шта се односе квалификације емисија — неутралан, позитиван, негативан, и ко изриче те квалификације.
„Да ли непознате 'судије' оцењују то шта су рекли учесници у емисији или понашање новинара који води емисију”, питао је РТС.
Јавни сервис је оценио да је за телевизије и изборни процес једино битно да новинари не буду навијачи и зато једино они и треба да буду оцењивани.
„У том случају је неопходно потребно да Привремено надзорно тело јасно наведе критеријуме оцењивања као и да се саопшти ко су људи који ће изрицати оцене професионалности новинара”, додао је РТС, наводи Бета.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.