Уз захтев за пензију обавезна и потврда банке о текућем рачуну
Пензионери који ових дана очекују да први пут приме пензију, као и они који тек треба да поднесу захтев за пензионисање уз доказ о уплатама стажа и доприноса морају да приложе и потврду банке о отвореном текућем рачуну на који ће им принадлежности бити уплаћиване.
Стара пракса да поштар зазвони на врата и донесе пензије важи само за оне пензионере који су принадлежности почели да примају закључно са 1. јануаром 2019. када су донети нови законски прописи према којима се све пензије уплаћују на рачун.
Како у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање кажу, овај документ (потврда банке) се још зове и овлашћење или дозвола, при чему је важно да се провери да ли је на захтеву за пензију тачно наведена адреса пребивалишта која се слаже са званичном из личне карте. У супротном може бити проблема у испалити, или у коришћењу здравственог осигурања.
У случају да пензионер име пребивалиште ван Србије пензија ће ићи на девизни рачун у банци коју је пензионер изабрао, а о чему такође мора да обавести Фонд ПИО одговарајућим документом који издаје банка.
Исплата принадлежности у иностранству може да буде условљена и редовним достављањем потврда о животу, како би се избегло да због касног сазнања да је пензионер преминуо дође до претплате износа пензије која потом мора да се врати.
Уколико пензионер посебно то жели, може да има и овлашћеног пуномоћника да му доноси пензије и како наводе из Фонда ПИО то је све чешћи случај јер има много старих који не желе да им банкомат прогута картицу, или не могу да памте пинове, или нису сигурни како да провере стање на рачуну, шта да укуцају на аутомату... Некима су поште и банке далеко па и не могу сами до њих да дођу.
Онај ко је овластио некога да му подиже новац мора посебно овлашћење да овери код јавног бележника. Ако је реч о пензији која се подиже у иностранству онда овај документ мора да се овери у конзулату.
Овакво пуномоћје важи до опозива или смрти пензионера. С тим што у случају опозива пензионер мора да достави податке о свом рачуну у банци или ново пуномоћје другој особи како би се исплата пензија наставила.
Уколико је пензионер у дому исплата може да се обавља и преко те установе и то тако што је могуће да се од пензије и непосредно намирују трошкови смештаја делимично или у целости а остатак пензионер да троши по жељи.
У Фонду ПИО напомињу да је најважније од свега да сви пензионери имају обавезу да о променама боравишта или банке и рачуна обавесте фонд који исплаћује пензије.
Уколико је реч о онима који су наследили породичну пензију треба да доставе потврду о запослењу, а деца да ли су на редовном школовању. Они који примају инострану пензију, а поново се запосле могу да остану привремено без примања јер се исплата у том случају обуставља што обавезно треба да провере у држави чију принадлежност примају.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.