Србију углавном напуштају млади са средњом школом
Миграциони биланс Србије током протекле деценије био је негативан. Више људи се из Србије исељавало него што се у њу враћало. Према проценама Републичког завода за статистику, рађеним за Популациони фонд Уједињених нација (УНФПА), у периоду од 2011. до 2018. године, тај биланс је кумулативно износио близу 100.000 људи, док су предвиђања за 2019. и 2020. годину говорила да ће се годишње из земље исељавати 20.000 људи више него што ће се у њу усељавати. Међутим, како је пандемија зауставила кретање становништва, миграциони биланс је у 2020. години могао бити и позитиван јер се велики број људи вратио у Србију с почетком пандемије ковида 19, истакао је Михаил Арандаренко, професор Економског факултета Универзитета у Београду.
Он је на јучерашњој консултативној радионици под називом „Миграције и тржиште рада”, одржаној у организацији кабинета премијера Србије, Министарства за рад и запошљавање и две агенције Уједињених нација – УНПД и УНФПА, истакао да су се тзв. циркуларне и сезонске миграције у земље као што су Словачка, Словенија, Хрватска, Малта, Чешка, Мађарска и Пољска повећале од 2015. године као резултат пуног опоравка привреде Европске уније од кризе и растуће оскудице радне снаге у новим чланицама уније. С друге стране, од свих старих чланица ЕУ, интензивно је порастао једино„одлив” наших грађана у Немачку – за све остале чланице карактеристична је стагнација или смањивање долазака миграната. Статистика ОЕЦД-а, као и прорачуни УНФПА и Републичког завода за статистику, показују да се смањује прилив миграната у англосаксонске земље, као што су Канада, Аустралија и Велика Британија, које привлаче високообразоване мигранте из Србије. И док је образовни профил миграната у старе чланице ЕУ и даље мешовит, у нове чланице уније најчешће одлазе средњеобразовани.
– Нова студија Сандре Леитнер говори да се пре може говорити о приливу него о одливу мозгова, како се до сада популарно веровало. За разлику од ранијих тенденција, Србију данас у највећој мери напуштају средњеобразовани, а из ње мање одлазе високо и ниско образовани. Одлив образованих људи из земље се не смањује, већ се повећава потражња за образовањем у земљи. Ова два кључна налаза – да наша емиграција не расте експоненцијално, већ постаје доминантно циркуларна и привремена по свом карактеру, и други – да је образовна структура емиграната слична образовној структури становништва у Србији, могу да имају далекосежне последице по јавну политику. Они подстичу на преиспитивање усвојеног наратива о миграцијама и њиховим дубљим узроцима, који се могу тражити у политикама запошљавања и тржишта рада, образовној политици и односу према младима у нашој земљи – истакао је Арандаренко.
Иако се запосленост младих повећавала од 2013. године, просечан квалитет послова, како у погледу сигурности запослења тако и у погледу висине зарада, није био довољан да смањи емиграцију из Србије. Радни емигранти су, нагласио је Михаил Арандаренко, углавном адаптивни и спремни да релативно брзо прихвате привремени посао у иностранству под условом да је добро плаћен. Када постоји јасно дефинисана и снажна тражња за висококвалификованим радницима, као што је то случај на пример с медицинским особљем, онда се емиграција одвија организованије, уз нешто дужи процес планирања и с тенденцијом да буде дугорочнија и трајна. Развој домаћег ИТ сектора, од страних инвестиција, преко домаћих великих фирми и регистрованих предузетника, па све до нерегистрованих фриленсера, свакако је допринео успоравању тренда одласка високообразованих из земље. Због тога је значајна ревизија усвојеног наратива о енормној емиграцији високообразованих талената и померање фокуса на убрзани одлазак средњеобразованих младих јер указује на потребу да се истраже извори фрустрације свршених средњошколаца или дипломаца без великих професионалних амбиција, закључио је Арандаренко.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.