Кријумчари избеглица обрћу милионе евра
Готово да нема дана а да службе безбедности држава које се налазе на избегличком коридору не пресретну кријумчаре миграната који покушавају да нађу мирно ухлебљење на западу Европе. То је последњих година постао уносан посао којим се баве стотине, хиљаде криминалаца који се поигравају животима тих мученика који често завршавају на дну језера Ван на истоку Турске, Средоземног и Егејског мора или у удесима на путевима Балкана у пренатрпаним камионима и другим возилима.
„Кријумчарење миграната је мултинационални бизнис осумњичених који потичу из више од сто земаља, како из Европске уније тако и других региона. Постало је уносан посао јер подразумева ниске трошкове за операције кријумчара. Последњих година за њихове услуге постоји велика потражња. Они плаћају кријумчарима у просеку између три и шест хиљада евра по особи”, истиче се у једном заједничком извештају Интерпола и Европола.
У тим „пословима” се врте милиони евра. Чланови криминалних банди у последње време злоупотребљавају и друштвене мреже како би пронашли „клијенте”, истичу у Високом комесаријату УН за избеглице. Цене њихових услуга поново расту, поготово после кризе која од средине августа потреса Авганистан.
„Банде кријумчара настављају своје злочиначке активности. Њихови чланови су убице”, истиче грчки министар за поморство Јанис Плакјотакис, преносе агенције.
Он је то рекао поводом учесталих хаварија малих бродова који стижу из Турске и све чешће завршавају на дну Егеја пошто су пренатрпани мученицима који беже од хаоса у својим земљама – Авганистану, Бангладешу, Сирији, Ираку, Либији...
Према подацима Организиције за миграције (ИОМ), у првој половини прошле године само у Средоземном мору завршило је више од 1.400 миграната. Процењује се да је тај број много већи пошто кријумчари често не пријављују број путника на крцатим бродовима, као ни несреће, како би избегли одговорност.
Извештаји о томе стижу свакодневно са многих страна света. Турске власти су у Вану почетком ове недеље ухапсиле 16 лица која су се бавила кријумчарењем миграната. Поред локалних криминалаца, у затвору се нашло и неколико држављана Ирана и Авганистана. Заплењена су и три возила у којима су транспортовани бескућници који су покушали да уточиште нађу на западу Старог континента.
Готово у исто време полиције Грчке, Албаније и Италије ухапсиле су 29 осумњичених за кријумчарење миграната. Они су били део разгранатог ланца што, како се процењује, има око 1.100 чланова који су од Ирана и Турске преко Грчке, Северне Македоније и Србије пребацивали бескућнике до Италије и других западних земаља.
Кријумчари, као што се види, не заобилазе ни Србију. Недавно су припадници МУП-а ухапсили 16 припадника две криминалне групе. Они су осумњичени да су пребацили више од сто ирегуларних миграната из Пакистана, Бангладеша и Авганистана, преко Румуније до других земаља ЕУ.
Кријумчари користе мање бродове, рибарске чамце и јахте, по правилу украдене. Они често завршавају на дну мора пошто су пренатрпани. Цене су већ стигле и до осам хиљада евра по особи за превоз од Ирака и Ирана, преко Турске и Балкана, до Немачке и Француске. У почетку је цена била много нижа пошто је била мања тражња, тврде у Високом комесаријату УН за избеглице.
После заоштравања кризе у Авганистану и доласка талибана на власт, број миграната који покушавају да стигну до Европе поново се повећава, потврђују пограничне власти у Ирану и Турској. Само у јануару на граници Анадолије је заустављено 9.000 бескућника који су углавном стигли из Авганистана, а у прошлој години 160.000, чак 40.000 више него 2020, када је очигледно и пандемија вируса корона учинила своје. У Турској, која је годинама на удару мигрантске кризе, апелују на међународну заједницу, пре свега ЕУ, да помогну Авганистану, Сирији, Ираку и другим земљама које се суочавају са унутрашњим економским проблемима. Јер, како напомињу, кријумчарење избеглица не може се решити подизањем зидова на границама, као што то у последње време раде многе европске земље.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.