Музичке кутије за Факултет музичке уметности на Дорћолу
Павиљони и две музичке кутије. Између њих јавни холови, места будућих сусрета. Кортен и алуминијумске цеви. То су идеје које су обликовале ново здање Факултета музичке уметности (ФМУ) на Дорћолу. Њихови аутори су архитекте из подгоричког „Бироа 81000” које су освојиле прву умањену награду на недавно завршеном архитектонском конкурсу за идејно решење нове зграде ФМУ-а која ће се наћи прекопута „Марине Дорћол”, Термоелектране „Снага и светлост”, будућег Музеја Николе Тесле, и на траси је линијског парка.
На парцели од око 14.000 квадратних метара, по величини безмало као и нови терминус за аутобусе и тролејбусе планиран на земљишту поред ње, аутори из „Бироа 81000” предвидели су здање од око 30.000 квадратних метара. Као и остала 23 тима која су учествовала на јавном надметању, победници су имали задатак да нови објекат ускладе са амбијентом зелене оазе која ће се простирати од Бетон хале до Панчевачког моста. И не само то. Требало је да под кров ФМУ-а који ће се у Дунавској улици први пут скућити од оснивања 1937. године сместе, повежу и учине приступачним и за лаике бројне садржаје – просторије за наставу, концертне сале и сале за плес, библиотеку, део за администрацију и управу факултета, техничке просторије, гаражу...
– Објекат је висок 28 метара и има шест спратова. Прве три етаже, 12 метара, од кортена назвали смо павиљонима и у њих смо сместили џез салу, балет, амфитеатре, фоноархив, администрацију. Изнад, на три спрата и 16 метара висине, пројектовали смо две музичке кутије са фасадом од алуминијума, кружних цеви које подсећају на жице инструмената. У једној музичкој кутији биће простор за индивидуална вежбања, предавања, док је друга предвиђена за концертну дворану. Између њих, оно што је најважније, јесу холови, простори окупљања, односно везе између Панчићевог и линијског парка и реке – објашњава за „Политику” Иван Јовићевић, један од аутора „Бироа 81000”.
Његовом тиму припало је 25.500 долара, што је мањи износ од оног који је назначен у распису конкурса. Такође, и друга награда је умањена и вреди 13.000 долара, док трећа није, била је и остала 7.000 долара. Жири је откупио три, уместо два рада, за по 3.500 долара.
Зашто су награде смањене и хоће ли рад победника бити основ за пројектовање и касније извођење зграде ове високошколске установе?
– Умањене су јер радове треба унапредити у функционалном смислу. Зато ће тим сачињен од представника града, ФМУ-а и ресорног министарства приступити евалуацији свих откупљених идејних решења имајући у обзир неколико важних критеријума: квалитет архитектуре, функционалност објекта, усклађеност са окружењем и цена. Јер, нова зграда ФМУ-а треба да буде један од најквалитетнијих садржаја у будућем линијском парку. Тако да није искључено да неки од других награђених радова буде полазиште за пројектовање нове зграде факултета – истиче Марко Стојчић, члан жирија конкурса и главни градски урбаниста, и додаје да би градња могла да почне до краја године.
Да би ново здање било подигнуто, осим великих улагања од око 35,5 милиона евра без ПДВ-а, приземни комерцијални објекти који су сада на тој локацији уз Дунавску улицу као што су ауто-перионице, лимарске радионице и складишта биће порушени.
Наручилац конкурса била је Влада Србије, односно ресорно Министарство просвете уз подршку Програма Уједињених нација за развој, а спровело га је Удружење архитеката Србије.
Катедра за уметничку игру при ФМУ-у
Факултет музичке уметности је још од оснивања 1937. године, више од 80 година, у „привременом” смештају, у згради у Улици краља Милана 50. Иако је овај простор максимално искоришћен, за наставу се користи и неколико других простора по уговору о закупу или уговору о сарадњи. Само у Београду, факултет реализује више од 300 концерата годишње и тиме се позиционира као један од најбитнијих чинилаца продукције уметничке музике у нашој средини.
– Са више од 200 уметника (професора, асистената, уметничких сарадника и истраживача), скоро 50 научника (професора, асистената и истраживача) и готово хиљаду студената, ова установа има потенцијал за реализацију неколико стотина концерата годишње... На иницијативу Факултета музичке уметности, Универзитета уметности у Београду и уз снажну подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, уважено је становиште да би у ту сврху најцелисходније било оснивање Катедре за уметничку игру при Факултету музичке уметности... – наведено је у распису конкурса у којем се додаје да би се неопходан простор за реализацију наставе и пратећих активности из ове области стекао тек изградњом наменске нове зграде ФМУ-а.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.