Почела обнова Гробља ослободиоцима Београда
На Гробљу ослободиоцима Београда 1944, на углу улица Прерадовићеве и Рузвелтове, почела је прва фаза санације и рестаурације овог меморијала. Радови се изводе из средстава Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије. Пројекат је израдила стручна служба Завода за заштиту споменика културе града Београда.
– Прва фаза обухвата обнову трасе ограде, заједно са обновом зидане ограде дуж Јеврејског гробља, као и санацију свих надгробних плоча и елемената партерног уређења унутрашњег простора гробља. Планирано је да се радови изводе до маја месеца ове године. Сада се перу и чисте надгробне плоче уз конзерваторски надзор наше стручне службе – кажу у Заводу за заштиту споменика културе града Београда.
Гробље ослободиоцима Београда уређено је и отворено поводом десетогодишњице ослобођења града, 20. октобра 1954. године. На њему је сахрањено више од 2000 бораца (721 црвеноармејац и 1391 борац Југословенске народне армије) палих у борбама за ослобођење Београда. То је први меморијални комплекс уређен у Београду после Другог светског рата. Изведен је по пројекту архитекте Бранка Бона и пројекту хортикултуре инжењера Александра Крстића. Скулптура „Борца на вечној стражи” и рељефи на монументалној улазној капији дело су вајара Радете Станковића. Фигуру „Црвеноармејац” у комплексу израдио је вајар Антун Аугустинчић.
– Успело решење комплекса изведено је једноставним средствима, ненаметљивом парковском обрадом и добро укомпонованим појединачним и групним надгробним плочама. Решење Гробља ослободиоцима Београда утицало је на многа каснија уређења сличних меморијалних целина – кажу у Заводу и истичу да ово гробље ужива статус споменика културе.

У КАРАЂОРЂЕВОМ ПАРКУ
Нико није поломио плоче јунацима из Првог српског устанка
Пре неколико дана појавила се информација у медијима да су вандали упали у Карађорђев парк и излупали надгробне плоче јунака из Првог српског устанка.
– Изласком на терен 28. фебруара наше стручне службе утврдиле су да гробни споменици устаника из 1806. године, на простору знаменитог места и културног добра „Споменик и гробље ослободилаца Београда 1806. године”, нису поломљени, односно нису претрпели механичка оштећења – рекли су у Заводу.
На позив да се то догодило у Карађорђевом парку изашла је патрола полиције. Како кажу у Министарству унутрашњих послова, ни они тамо нису затекли ништа од пријављеног. Њихова патрола обишла је и Гробље ослободиоцима Београда из предострожности, иако није било пријаве, и тамо није уочила да је било насилног рушења плоча.
Карађорђев парк је историјско место где се налазио логор главне устаничке војске и војничко гробље ослободилаца Београда под Карађорђем 1806. године. Споменик који је на овом гробљу подигао кнез Александар Карађорђевић 1848. године био је први споменик у граду подигнут у славу једном историјском догађају, истовремено и први јавни споменик. Последње остатке устаничког гробља, које се налазило на великом делу парка, представља дванаест надгробних споменика на гробовима устаника, постављених у низ приликом уређења парка. Ови споменици са стилизованим крстовима и цик-цак линијама слични су сеоским надгробним споменицима на београдском подручју из тог периода и на њима нису исписана имена. Рестаурација ових гробних споменика и уређење простора извршени су 1982. године, а 2010. године обављено је и накнадно уређење.
Споменик из 1848. године скроман је по облику и декорацији. Висине је 547 центиметара. Израђен је од жућкастог камена и обложен вештачким каменом. На мермерним плочама са стране исписан је текст посвете и текст о обнови споменика 1889. године.
– Редовно пратимо стање споменика у оквиру своје надлежности, те у складу са програмом одржавања споменика предвиђеним програмом рада вршимо хитне интервенције на јавним споменицима на територији града Београда. С обзиром на то да се и у овом случају ради о ратном меморијалу, надлежност над овим споменицима има и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања – рекли су у Заводу.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.